Advert
Advert
Advert

Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO

İşçilerin yaşadıkları sıkıntıları dile getiren İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği, inşaat sektöründe en büyük sorunun işçilerin sigortasız çalıştırılması olduğunu kaydetti.

Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO
Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO

Dünyanın birçok yerinde işçi bayramı kutlanırken işçilerin sorunları da bitmiyor. Şanlıurfa'da çalışan işçilerin sorunlarıyla ilgili konuşan İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği Başkan Vekili Mustafa Yıldırım, inşaat ve yapıcılar sektöründe en büyük sorunun işçilerin sigortasız çalıştırılması olduğunu söyledi.

 

Yıldırım, özellikle de işçilerin sigorta primlerinin yatırılmaması konusunu Eski Bayındırlık Bakanı Erdoğan Bayraktar’a aktardığını belirterek bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığını ifade etti.

 

"İşverenler yakın akrabalarını veya dışarıdan para karşılığında birilerini sigortalı gösteriyorlar"

"Sigorta mevzuatı işçilerin için olmazsa olmazıdır" diyen Yıldırım şöyle konuştu:  “Her nedense işverenler işçilerin sigorta primlerini yatırmazlar görmezden gelirler. Ya kısmen yatırırlar ya da hiç yatırmazlar. Burada bir hak kaybı emek kaybı olduğu gerçektir. Yanında çalışan işçileri fiilen inşaat alanında çalışsa bile onları sigortalı olarak göstermez hiç inşaat alanında çalışmamış, emek vermemiş gibi gösterirler. Yakın akrabalarını veya dışarıdan para karşılığında sigortalı gösterirler"

 

2012'de çıkarılan "Belgeli Usta" projesi uygulanmadı

2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ortak yaptığı projeye değinen Yıldırım, "Bu projede belgesiz usta çalıştırılmama hususu vardı. Bu durum her ne kadar yasayla sabit olup gündeme gelmiş olsa da  devamı gelmedi. Biz de bu konuda tedbirler alıp çeşitli kurslarla yaklaşık iki bin ustamızı kurslara gönderip belge almalarını sağladık. Ancak bu durum şu an tam olarak hayata geçmedi. Emek ve zaman vererek belgeyi almayı hak kazanan arkadaşlar yerine belge alamayan işçi arkadaşlar tercih edilmektedir.  Bu durumun düzeltilmesi lazım zira belgeli elemanlar belgesiz elemanlardan daha tecrübeli oluyorlar.”şeklinde konuştu.

(Osman Gülebak/Sedat Kuşulay)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!