Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO

Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO

İşçilerin yaşadıkları sıkıntıları dile getiren İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği, inşaat sektöründe en büyük sorunun işçilerin sigortasız çalıştırılması olduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2014 Perşembe 22:40
Urfa'da işçiler sigortasız çalıştırılıyor VİDEO

Dünyanın birçok yerinde işçi bayramı kutlanırken işçilerin sorunları da bitmiyor. Şanlıurfa'da çalışan işçilerin sorunlarıyla ilgili konuşan İnşaatçılar ve Yapıcılar Derneği Başkan Vekili Mustafa Yıldırım, inşaat ve yapıcılar sektöründe en büyük sorunun işçilerin sigortasız çalıştırılması olduğunu söyledi.

 

Yıldırım, özellikle de işçilerin sigorta primlerinin yatırılmaması konusunu Eski Bayındırlık Bakanı Erdoğan Bayraktar’a aktardığını belirterek bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığını ifade etti.

 

"İşverenler yakın akrabalarını veya dışarıdan para karşılığında birilerini sigortalı gösteriyorlar"

"Sigorta mevzuatı işçilerin için olmazsa olmazıdır" diyen Yıldırım şöyle konuştu:  “Her nedense işverenler işçilerin sigorta primlerini yatırmazlar görmezden gelirler. Ya kısmen yatırırlar ya da hiç yatırmazlar. Burada bir hak kaybı emek kaybı olduğu gerçektir. Yanında çalışan işçileri fiilen inşaat alanında çalışsa bile onları sigortalı olarak göstermez hiç inşaat alanında çalışmamış, emek vermemiş gibi gösterirler. Yakın akrabalarını veya dışarıdan para karşılığında sigortalı gösterirler"

 

2012'de çıkarılan "Belgeli Usta" projesi uygulanmadı

2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ortak yaptığı projeye değinen Yıldırım, "Bu projede belgesiz usta çalıştırılmama hususu vardı. Bu durum her ne kadar yasayla sabit olup gündeme gelmiş olsa da  devamı gelmedi. Biz de bu konuda tedbirler alıp çeşitli kurslarla yaklaşık iki bin ustamızı kurslara gönderip belge almalarını sağladık. Ancak bu durum şu an tam olarak hayata geçmedi. Emek ve zaman vererek belgeyi almayı hak kazanan arkadaşlar yerine belge alamayan işçi arkadaşlar tercih edilmektedir.  Bu durumun düzeltilmesi lazım zira belgeli elemanlar belgesiz elemanlardan daha tecrübeli oluyorlar.”şeklinde konuştu.

(Osman Gülebak/Sedat Kuşulay)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Sedat Atilla'nın annesi vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com