Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Urfa’da ipek böceği yetiştiriciliği ilk hasadı yapıldı

Urfa’da ipek böceği yetiştiriciliği ilk hasadı yapıldı

Şanlıurfa Hilvan İlçe Kaymakamlığı ile Ziraat Odası Başkanlığının birlikte yürüttüğü ipek böceği yetiştiriciliğinin hasadı yapıldı.

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2016 Salı 08:21
Urfa’da ipek böceği yetiştiriciliği ilk hasadı yapıldı

İlçe Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar projenin geliştirilmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

İpar, Kaymakamlığın kendilerine verdiği destekle yürütülen bu projede , mevsimlik tarım işçileri konusunda bir çözüm üretmeye çalıştıklarını belirterek, “Bilindiği gibi yıllardan beridir sürekli İpek kullanılan bir malzeme ve dünyada her zaman için değerini koruyan bir ürün. Bunun üretimini de bildiğimiz ipek böceğinden elde ediyoruz. İpek böceğini çok küçük evrede iken beslemeye başlıyoruz. 35 ile 45 gün gibi bir süre içerisinde besledikten sonra ipek böceğinin kendisi kozayı örüp, kendisini kozanın içerisin de hapsetmesiyle üretim aşaması tamamlanıyor. “ diye konuştu.

Çalışmalarına geçen yıldan beri başladıklarını ifade eden İpar, “45 gün önce böceklerimiz geldi üreticilerimize dağıttık ortalama 28-30 kişiye dağıttık. Genel anlamda çoğunluğunda başarı elde ettik. 45 gün bunun azami yetişme süresidir. Şu anda 45 günün sonuna doğru gelmiş bulunmaktayız dün itibariyle ilk kozalarımızı toplayıp koza birliğine de verdik.” dedi.

İpar, ipek böceği sezonunun başlama süresi bizim bölgede iş oranının olmadığı ve işçilerin dışarıya gideceği tarihlerde başlıyor. Dolayısıyla bu şekilde tarım işçi göçünü önlemiş olacağız. 45 gün süre zarfında bu bittikten sonra bizim bölgede zaten bir iş imkanı doğuyor. Pamuk çapalama, mercimek toplama gibi işler de başladığı için tarım işçilerimizin dışarıya gitmesine gerek kalmayacaktır.’’ şeklinde konuştu.

Projenin aşamaları hakkında bilgi veren İpar, “Bu sene finansmanını Gap İdaresinden sağladığımız Kaymakamlık projesiyle konteynırlar getirdik. Bu konteynırları üreticilere verdik ve içlerini kerevit dediğimiz raflarla donattık Her hangi bir yere ödeme yapmalarına gerek kalmıyor. Bundan sonraki yıllarda eğer bunu devam ettirmeyi düşünürsek Koza Birlik ile varmış olduğumuz anlaşmalara göre bundan böyle de böceklerimizi ücretsiz alacağız. Böyle bir temel atarsak ileriki safhalarda hem üretici sayımızı artıracağız hem Hilvan’a daha iyi bir gelir sağlayacağız. İleriki aşamalarda bir kooperatifleşme veya Koza Birliğinin burada bir şubesinin açılmasına kadar gideceğiz. bir sonraki safhada artık ipeğin işlenmesi aşamasına girilir. Toplamda en fazla 45 günü buluyor bunu eğer iyi beslerseniz 35 günde de kozayı alabilirsniz. Maliyeti olmayan bir şey. tarım işçisi mecburiyeti olan vatandaşlarımızın bu işe yönelmelerini tavsiye ederiz. Maliyeti olmayıp sadece getirisi olan bir iş.“ ifadelerini kullandı. (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ceza yağdırdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com