Advert
Advert
Advert

Urfa'da Güvenli Okul Projesi hayata geçti

Şanlıurfa Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü 2012-2013 eğitim öğretim dönemine yönelik çalışmalar başlatılarak "Güvenli Okul Projesi" hayata geçirdi.

Urfa'da Güvenli Okul Projesi hayata geçti
Urfa'da Güvenli Okul Projesi hayata geçti

Şanlıurfa Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü yapılan açıklamada şöyle denildi; İçişleri Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 20 Eylül 2007 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren "Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü" çerçevesinde, 2012-2013 eğitim öğretim dönemine yönelik çalışmalar başlatılarak "Güvenli Okul Projesi" hayata geçirilmiştir. Proje ile okullarımız ve yakın çevresinin tamamıyla güvenli mekânlar haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Projenin uygulanması kapsamında;

>      Eğitim ortamlarının her yönüyle güvenliğinin sağlanması,

>      Eğitim ortamındaki herkesin bilhassa çocuklarımızın şiddet olaylarına karşı korunması,

>      Eğitim çağındaki çocuk ve gençlerimizin madde bağımlılığı ve zararlı alışkanlık edinmelerinin önüne geçilmesi

>      Zararlı elektronik oyunların olumsuz etkilerine karşı önlemler alınması,

>      Okul servis araçlarına yönelik denetimlerin artırılması,

>      Öğrencilerin ruhsal, bedensel ve cinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek müstehcen neşriyattan ve diğer olumsuz unsurlardan korunmasına yönelik tedbirlerin artırılması,

>      Öğrencilerin yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerin olumsuz etkilerinden uzak tutulması,

>      Okullarımızdaki mevcut koruyucu ve önleyici güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi temel amaç olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda;

İl Emniyet Müdürlüğümüz sorumluluk bölgesinde bulunan ilk, orta, lise ve dengi okullar çevresinde 35 adet resmi motorize ekip görevlendirilmiş, okullara Müdürlüğümüzde görevli 140 rütbeli personel, okul irtibat görevlisi olarak atanmıştır. Hizmet yürütecek okul irtibat görevlileri, eğitim kurumlarında sürekli bekleyen personel olmayıp, okul güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için okul yöneticilerinin irtibat kuracakları, varsa güvenlik sorunlarının paylaşılacağı görevliler olarak tayin edilmiştir.

Ayrıca okullarda meydana gelebilecek ani ve kriz niteliği taşıyan olayları kontrol altına almak amacıyla üç adet kriz müdahale ekibi oluşturulmuştur.

Projenin ilerleyen aşamalarında eğitim ve öğretimin güvenliğini olumsuz etkileyen okul içi ve dışı faktörler değerlendirilerek, yeni çözüm modelleri geliştirilecek ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

www.balikligol.com

Balıklıgöl Urfa Balıklıgöl Şanlıurfa Balıklıgöl Urfa Sanlıurfa Urfa Haber Sanlıurfa Haber Urfa Haberleri Sanlıurfa Haberleri Güvenli Okul Projesi Urfa'da Güvenli Okul Projesi hayata geçti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu