Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfa'da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kaya mezarları ve mozikler var

Urfa'da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kaya mezarları ve mozikler var

Şanlırfa'da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kaya mezarları ve mozikler var. Urfa'nın kültürel envanterine kazandırmak için mutlaka profesyonel ekiplerden yararlanılmalıdır.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2016 Pazar 11:03
Urfa'da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kaya mezarları ve mozikler var

 

Şanlırfa'da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kaya mezarları ve moziklerin olduğunu söyleyen Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı ve Fotoğraf arşivcisi Yasin Küçük; "Urfa'nın kızılkoyun, yakubiye, mance deresi, topdağı, nemrudun tahtı, şehitlik başta olmak üzeri kale arkasındaki kaya mezarları ve bir kısım mezarların altında hala mozaikler bulunmaktadır" diyor.

"BU DEĞERLER ORTAYA ÇIKARILSIN"

Şanlıurfa'nın bir çok bölgesinde tarihsel hazinenin saklı olduğuna dikkat çeken Yasin Küçük; "Ben sadece merkezdeki yerlerin ismini saydım. İlçelerimizi söylemeye gerek yok, bu mozaiklerin ve mağaraların Urfa'nın kültür ve tarihsel hazineleri zenginlikleri açısından yeri tartışılmaz. Bu değerleri ortaya çıkarmak ve Urfa'nın kültürel envanterine kazandırmak için mutlaka profesyonel ekiplerden yararlanılmalıdır" dedi.

YENİ MOZAİK VE KAYA MEZARLARI BULUNDU

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Urfa Kalesi çevresinde devam ettiği Kale Eteği Projesi'nde Urfa Kalesi tepe yamacının en üst bölümünde bulunan ve diğer kaya mezarlarına nazaran daha büyük olan yeni kaya mezarlarına ve mozaiklere rastlanması dikkatleri bir kez daha bu bölgeye yoğunlaştırdı.
Uzmanlara göre Kale Eteği, Kızılkoyun ve Dedeosman Mahallesi'nde bulunan kaya mezarlarının tümünün gün yüzüne çıkarılması ile mevcut alanın dünyanın en büyük nekropol alanı olabileceğine işaret ediliyor.

YORUMLAR
  • yorum2016-07-10 21:15:29Urfali

    Ya allah askina birakinda urfadaki arkeologlar ve tarihciler degerlendirsin bu konulari. Vazgecin bu fikir zambaraligindan yasin kucuk.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa Valiliği harekete geçti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com