Advert
Advert
Advert

Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?

İbrahim AYHAN HDP Şanlıurfa Milletvekili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi EKER’e Urfa’da “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurup kurmayacağını sordu.

Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?
Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?


Ayhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına (TBMM) verdiği soru önergesinden “Şanlıurfa tarımsal faaliyetlerin istihdama dönüşmesi, bölge ve ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacak sanayi tesislerinin kurulmasına olanak tanıyacak bir “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurulması bakanlığınızın gündeminde midir?” diye sordu.

İşte o Soru Önergesi
     Şanlıurfa Ülkemizin gıda tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından en önemli iller arasında yer almaktadır. İlimizin 12.205.434 dekarlık alanında tarımsal faaliyetler gerçekleşmektedir. Türkiye’de ki toplam tarım alanının % 4,9’una sahip olan ilimiz tarım alanı büyüklüğü bakımından Konya ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Şanlıurfa ilimizde tarım sektörü ilimizin ekonomik büyümesinde lokomotif vazifesini görmektedir.
Bu bağlamda;
1-      Şanlıurfa ilimizde hâlihazırda kaç milyon dekar  tarım alanı sulanabilmektedir?
2-      GAP’ın sulama projelerinin tamamı tamamlandığında hedeflenen kaç milyon tarım alanı sulanabilecektir?
3-      İlimizin ekonomik büyümesinde tarımsal faaliyetlerin oranı kaçtır?
4-      İlimizde tarımsal faaliyetlerde kaç bin kişi geçimini sağlamaktadır?
5-      Hükümetiniz döneminde ilimizde tarımsal faaliyetlerden ürün elde etme amaçlı faaliyet gösteren küçük çapta ve büyük ölçekli kaç işletme kurulmuştur?
6-      İlimizde tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerin karşılaştığı sorunlar nelerdir? Bu sorunları gidermek maliyeti minimize ederek rekabeti sağlamaya dönük bakanlığınızın ne gibi çalışmaları vardır?
7-      İlimizde tarımsal faaliyetlerin istihdama dönüşmesi, bölge ve ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacak sanayi tesislerinin kurulmasına olanak tanıyacak bir “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurulması bakanlığınızın gündeminde midir?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı