Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?

Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?

İbrahim AYHAN HDP Şanlıurfa Milletvekili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi EKER’e Urfa’da “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurup kurmayacağını sordu.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2015 Salı 11:51
Urfa'da Gıda ve Tarım Tesisleri Kurulacak mı?


Ayhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına (TBMM) verdiği soru önergesinden “Şanlıurfa tarımsal faaliyetlerin istihdama dönüşmesi, bölge ve ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacak sanayi tesislerinin kurulmasına olanak tanıyacak bir “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurulması bakanlığınızın gündeminde midir?” diye sordu.

İşte o Soru Önergesi
     Şanlıurfa Ülkemizin gıda tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından en önemli iller arasında yer almaktadır. İlimizin 12.205.434 dekarlık alanında tarımsal faaliyetler gerçekleşmektedir. Türkiye’de ki toplam tarım alanının % 4,9’una sahip olan ilimiz tarım alanı büyüklüğü bakımından Konya ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Şanlıurfa ilimizde tarım sektörü ilimizin ekonomik büyümesinde lokomotif vazifesini görmektedir.
Bu bağlamda;
1-      Şanlıurfa ilimizde hâlihazırda kaç milyon dekar  tarım alanı sulanabilmektedir?
2-      GAP’ın sulama projelerinin tamamı tamamlandığında hedeflenen kaç milyon tarım alanı sulanabilecektir?
3-      İlimizin ekonomik büyümesinde tarımsal faaliyetlerin oranı kaçtır?
4-      İlimizde tarımsal faaliyetlerde kaç bin kişi geçimini sağlamaktadır?
5-      Hükümetiniz döneminde ilimizde tarımsal faaliyetlerden ürün elde etme amaçlı faaliyet gösteren küçük çapta ve büyük ölçekli kaç işletme kurulmuştur?
6-      İlimizde tarımsal üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerin karşılaştığı sorunlar nelerdir? Bu sorunları gidermek maliyeti minimize ederek rekabeti sağlamaya dönük bakanlığınızın ne gibi çalışmaları vardır?
7-      İlimizde tarımsal faaliyetlerin istihdama dönüşmesi, bölge ve ülke ekonomisinin kalkınmasına katkı sunacak sanayi tesislerinin kurulmasına olanak tanıyacak bir “Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin” kurulması bakanlığınızın gündeminde midir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com