Reklamı Geç
Advert
Advert

Urfa'da gençler darbeye karşı tabutla eylem yaptı VİDEO

Şanlıurfa’da Rabia platformu tarafından, Mısır’da yaşanan darbenin 100’üncü gününü protesto etmek amacıyla tabutlu eylem düzenlendi.

Urfa'da gençler darbeye karşı tabutla eylem yaptı VİDEO
Urfa'da gençler darbeye karşı tabutla eylem yaptı VİDEO

Eylemde, siyah tabutun üzerine ‘Türkiye’de darbe öldü, gömüyoruz Dünya’da can çekişiyor’ yazıldı.

 

Mısır’da yaşanan darbenin 100’üncü gününde darbeci yönetimi protesto etmek için Şanlıurfa’da Rabia platformu organizesiyle Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek eylem yaptı.

Aralarından AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf eğilmez, Memursen İl Temsilcisi Mahmut Atçı, ve yüzlerce kişi Yusuf Paşa Camii önünde toplanarak, ellerinde pankart ve dövizlerle yürüyüş yaptı.  Protestocu grup, yürüyüş boyunca ‘Müslüman uyuma kardeşine sahip çık’, ‘Darbe ölüyor demokrasi yürüyor’ ‘katil Sisi Defol Sisi’ şeklinde slogan attı.

 

Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş hükümete ve Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’ye karşı 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe, bugün yüzüncü gününü tamamladı. Mısır halkının yılların mücadelesiyle elde ettiği demokrasi, adil seçim ve demokratik oy hakkı; bir yıl bile dolmadan silah zoruyla rafa kaldırıldı.

Yusuf Paşa Camiiden RABİA (Eski Vilayet yeri) meydanına yürüyen kalabalık grup, burada Rabia Platformu basın sözcüsü Abdullah Yurten açıklama yaptı.

 

Yurten; “Birkaç ülke hariç dünya, demokrasiyi, insan haklarını, insan onurunu hiçe sayan bu silahlı zorbalığa ve zorbalara sessiz kalmakta ısrar ediyor. Menfaatlerini korumak adına darbeye darbe diyemeyenler, darbecilere destek verenler; insan onuruna, insan haklarına ve insanlığın yüzlerce asırlık birikimine hatta bizatihi insana ihanet ettiklerini dahi fark edemiyor.

Demokrasinin yeniden tesisi, insan haklarının ve insan onurunun hüküm sürmesi ihtimalini ortadan kaldırmak adına Hürriyet ve Adalet Partisi’nin ve Müslüman Kardeşler’in teşkilatları kapatıldı, faaliyetleri yasaklandı, liderleri tutuklandı ve mal varlıklarına el konuldu. Bağımsız medyanın oluşturacağı riski bertaraf etmek için, bütün medya kuruluşlarına darbe tetikçisi yöneticiler atandı. Dünya kamuoyunu etkileme gücüne sahip uluslar arası yayın yapan televizyonlar, gazeteler, ajanslar kapatıldı, temsilcileri tutuklandı. Basın özgürlüğü, tam anlamıyla yok edildi.

Evet, büyük ve kadim bir medeniyetin beşiği Mısır’da; tam 100 gündür kendi insanına ölüm kusan, işkence yapan cuntacıların darbe iklimi hakimdir. Bugün, sadece Mısırda kanlı darbenin 100. Günü değil. Tarihin, insanlığın utanç vesikası olarak kaydedeceği, dünya ülkelerinin sessizliğinin, darbeciler eliyle vahşet ve katliamlara seyirciliğinin de 100. Günü’dür.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden birinin merkezi Mısır’da,  hukuka, insan haklarına, adalete ve vicdanlara aykırı cunta, tam 100 gündür keyfi ve zalimane bir yönetim sürdürüyor. Mısır halkı, tam 100 gündür insan olmanın onurunu yaşayamıyor. 3 Temmuz’da Mısır halkının iradesine vurulan darbeye sessiz kalanlar,  darbecilerin akıttıkları kana, ölümle tanıştırdıkları binlerce masum cana 100 gündür ısrarla gözlerini kapıyor

 

DARBEYE KARŞI DİRENEN GENÇLER

Mısırda yaşananları, Mısır halkına yaşatılanları, bütün insanlığa karşı tehdit olarak görüyoruz

3 Temmuz darbesine sessiz kalanları, insanlığın katlinin iştirakçisi olarak kabul ediyoruz.

Darbecileri, cunta yönetimini destekleyenleri, insan onurunun kadim düşmanları olarak ilan ediyoruz.

Mısır halkının iradesinin, Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş sivil idaresinin yanında olmayı, insan olmanın gereği olarak görüyoruz.

İnsanlığın dirilişi için direniyoruz. İnsanca yaşamak için “yeni bir dünya” istiyoruz.

Haber: Ömer ASLAN / www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika haberi!  Binlerce polis açığa alındı
Son Dakika haberi! Binlerce polis açığa alındı
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı