Advert
Advert
Advert

Urfa'da fırıncılar yemek pişirmekten ekmek pişiremiyorlar

Urfalıların vazgeçilmez tepsi kültürü sürerken fırıncıların da zorlu mesaisi devam ediyor. 45 derece sıcaklıkta yoğun mesai yapan fırıncılar, kadınlardan anlayış bekliyor.

Urfa'da fırıncılar yemek pişirmekten ekmek pişiremiyorlar
Urfa'da fırıncılar yemek pişirmekten ekmek pişiremiyorlar admin

Urfalılar, yemek için tepsi ve lahmacundan vazgeçmiyor. 45 derece sıcaklıkta fırınlarda zor mesai yapan fırıncılar, en az tepsi yemeği kadar biber ve patlıcan közlemesinin yoğunluğundan da şikayetçi. Günde 200-300 arası tepsi pişirerek en zor mesaiyi yapan fırıncılar, fırıncılara fazla yüklenmemesi adına anlayış bekliyor. Kokusu ve görüntüsüyle iştah kabartan lezzetli yemeklerin akşam saatlerinde yoğun olurken, sabah yoğunluğu ise patlıcan ve biber oluyor. Yoğunluk nedeniyle zor anlar yaşayan fırıncılar, ocakta ekmek pişirmeye yer kalmadığından yakınıyor.

‘ZOR AMA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’

Her gün ortalama 200-300 arasında tepsi yemeği pişirdiğini belirten Şatır Nihat Şanlı, “Fırının sıcaklığı havanın sıcaklığından daha fazladır. Her gün yüzlerce tepsi pişiriyoruz. Urfalı kadınlardan biraz anlayış bekliyoruz. Yemeklerini evde pişirsinler. Yemek pişirmekten bazen ekmek pişirmeye bile vakit bulamıyoruz. Yazın patlıcan biber vatandaşların vazgeçilmezi oluyor. Zor ama çalışıyoruz.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!