Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Urfa'da don ve dolu mercimeği olumsuz etkiledi

Urfa'da don ve dolu mercimeği olumsuz etkiledi

Tahıl hasadının sona erdiği GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da, bu yıl yaşanan bol yağışların buğday ve arpayı olumlu etkilerken yaşanan don ve dolu yağışının da mercimeği olumsuz etkilediği belirtildi.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2015 Cuma 21:20
Urfa'da don ve dolu mercimeği olumsuz etkilediTahıl ambarı olarak da bilinen GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da tahıl hasadı sona erdi. Bu yıl yüksek yağışların düştüğü Şanlıurfa’da buğday ve arpanın rekoltesinin yükseldiği belirtilirken, son aylarda yaşanan don olayları ve dolu yağışlarının ise bazı bölgelerde mercimeği olumsuz etkilediği belirtildi.

Uzmanlar mercimekteki verimin düşmesi ile önümüzdeki dönemlerde çorba fiyatlarının artabileceğine dikkat çekerken, ekmekte fiyatların sabit kalabileceği belirtildi.

Yağışların fazla olmasından dolayı saman üretiminin de olumlu yönde etkileneceği belirtildi.

Bol yağışlı geçen sezonda saman üretiminde yüzde 60 ile 70 oranında artış görüldüğü belirtilirken, verimin artmasıyla birlikte saman fiyatları da yüzde 50 ile 60 oranında düşmesinin beklendiği ve bu durumunda hayvancılık alanında da önemli bir yere sahip bölgede hayvancılık yapanları olumlu etkileyeceği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya buğdayın bu yıl hem rekolte hem de kalite açısından yüksek bir seviyede olduğunu belirterek, “Verimin yüksek olmasının sebebi yağış miktarının fazla olmasından kaynaklanıyor.  Don ve dolu buğday ve arpayı olumsuz yönde etkilemedi ama ağırlıklı olarak mercimeği olumsuz etkiledi.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com