Advert
Advert
Advert

Urfa'da dershanelerin yerine ücretsiz kurslar açılıyor

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına çok kısa bir süre kala Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden dershanelerin durumu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Urfa'da dershanelerin yerine ücretsiz kurslar açılıyor
Urfa'da dershanelerin yerine ücretsiz kurslar açılıyor

 

Dershanelerin kapatılmasının ardından oluşabilecek boşluğu doldurmak amacıyla ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ adı altında ücretsiz kurslar açtıklarını belirten Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, bu yüzden öğrenci velilerinin ruhsatsız merdiven altı kurumlara itibar etmemesi çağrısında bulundu.

Dershanelerin kapatılmaları gündeme geldiği günden itibaren birçok dershane özel okula dönüşürken mahkeme kararını bekleyen birçok dershane de son çıkan karar üzerine Milli Eğitim Bakanlığından ruhsat alarak özel kurslara dönüştü.

Milli Eğitim Bakanlığı da dershanelerin kapanmasının ardından oluşabilecek boşluğu doldurmak amacıyla okullarda ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ adı altında ücretsiz kurslar açtı. Konuyla alakalı İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, öğrenci velilerine çağrıda bulanarak öğrencilerin ücretsiz kurslara göndermeye davet etti.

“Ruhsatsız faaliyet gösteren kurumlar kapatılacaktır”

Dershanelerin kapatılmasının ardından söz konusu dershanelerin ya özel okula ya da Milli Eğitime bağlı özel kurslara dönüştüğünü belirten İlci, bunun yanında değişik isimlerle ruhsatsız bir şekilde faaliyet gösteren yerlerin de olduğunu bu tür yerlerin tespit edilmesi durumunda derhal kapatılacağını söyledi.

Özel kursa dönüşen dershanelerin, Milli Eğitim Bakanlığından ruhsat almasının zorunlu olduğunu belirten İlci, konuşmasına şöyle devam etti: “ Dershaneler Milli Eğitim Bakanlığına gerekli başvuruyu yaptıktan sonra bakanlığın belirlemiş olduğu şartları yerine getirdikleri takdirde kurs olarak faaliyet gösterebilirler. Ama ruhsat almayan, ders programını, yani bilim grubu derslerini onaylatmayan hiçbir yere izin verilmeyecek.”

“Ücretsiz ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ açılacak”

Dershanelerin kapatılmasının ardından öğrencilerin kendilerini daha iyi yetiştirmelerini sağlayacak ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ adı altında okullarda ücretsiz kurs açtıklarını belirten İlci, bu yüzden öğrenci velilerinin ruhsatsız merdiven altı kurumlara itibar etmemesi uyarısında bulundu.

Açılan bu kurslarda öğrencilerden tek kuruş dahi alınmayacağını hatırlatan İlci, “Öğrencilerimiz okulda öğrenemedikleri, anlayamadıkları konuları seçilmiş en iyi öğretmenler eşliğinde bu kurslarımızda öğrenebileceklerdir. Şu an bu konuda tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Hatta öğrencilerimizin dershane ihtiyacını bile hissetmeyeceklerini düşünüyoruz. Özellikle hafta sonları ve talebe göre öğleden sonra kurslarımızı faaliyet gösterecektir. Bu kurslar için en iyi öğretmenlerimizi seçiyoruz.” dedi.

Öğrencisini ücretsiz kursa göndermek isteyen velilerin okul müdürlüklerine başvurması gerektiğini belirten İlci, sisteme girişi yapılan bir öğrencinin bu sistem üzerinden takip edileceğini söyledi. (Osman Gülebak/ Mustafa Bikeç-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır