Advert
Advert
Advert

Urfa'da Bulgur fabrikasında ders

Özel Çağlayan Ortaokul’u 5.Sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde ‘Neler Üretiyoruz’ konusu doğrultusunda bölgemizde üretilen buğdayın bulgura dönüşme serüvenini öğrendiler.

Urfa'da Bulgur fabrikasında ders
Urfa'da Bulgur fabrikasında ders


Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yunus ÖZMEN: “Sosyal bilgiler dersini ‘Yaşayarak Öğrenme‘ prensibinden yola çıkarak öğrencilerimizebölgemiz de üretilen bulgurunülke ekonomisi için büyük öneme sahip olduğunu, bir çok alanda kullanıldığını öğretmek istedik. Bu amaçla bulgur üretim ve paketleme fabrikasını ziyarete gittik.Tarladan toplanan buğday bulgur fabrikasına getiriliyor. Buğday ilk olarak temizliğe ve ayrıştırmaya tabi tutuluyor. Daha sonra yıkanıyor. Kaynatılarak 30 dakika pişiriliyor.Dinlenmeye alınırken çıkan duman öğrencilerimizin çok dikkatini çekti.Daha sonra kurutuluyor. Kurumuş buğday bulgura dönüşeceği makinalarda işleniyor. Çeşitli alanlarda kullanılacak hale gelen bulgur paketleniyor.25 işçinin çalıştığı fabrika gezisi ikramlarla sona erdi. Öğrencilerimiz bu tür gezilerle derslerin daha verimli hale geldiğini söylediler” dedi.
Gezdiğimiz fabrikanın yöneticisi Ali DAĞYUDAN : “ Fabrikanın bir aile şirketi olduğunu ve işbirliği içerisinde bu günlere geldiklerini ifade etti. Önümüzdeki yıl yatırımlarını artırarak Avrupa’ya yaptıkları ihracatı daha da artırarak ülke ekonomisi ve bölge ekonomisine katkı sağlamayı düşünüyoruz” dedi. Öğrencilerin bu şekilde kendilerini ziyarete gelmelerinden çok mutlu oluyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı