Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Urfa'da Bin 200 yıllık mezar kime ait?

Urfa'da Bin 200 yıllık mezar kime ait?

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bakımsızlıktan dolayı çöken bir mezarın 1200 yıllık olduğu belirtilirken mezarın Peygamberimizin kâtiplerinden Hanzala El-Katib’e ait olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe 16:13
Urfa'da Bin 200 yıllık mezar kime ait?

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bakımsızlıktan dolayı çöken bir mezarın 1200 yıllık olduğu belirtilirken mezarın Peygamberimizin kâtiplerinden Hanzala El-Katib’e ait olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Bin 200 yıllık mezar Peygamber kâtibine mi ait?
Eyyübiye'de bulunan bir mezarın atıl durumda olması sonucunda çöken mezarda ortaya çıkan kitabeler heyecan yarattı. 1200 yıllık olduğu belirtilen mezarın Peygamberimizin kâtiplerinden Hanzala El-Katib’e ait olabileceği tahmin ediliyor.

Kurtuluş Mahallesinde bulunan mezar daha önceleri de önemli bir zata ait olduğu düşüncesiyle halk tarafından ziyaret ediliyordu. Yıllardır ziyaret edilen ancak hiçbir yetkili tarafından koruma altına alınmayan mezarın daha fazla ilgisizliğe dayanamadı ve çöktü.

Mezarın çökmesi sonucunda bazı kitabeler de ortaya çıkarken mezarın 1200 yıllık ve Peygamberimizin kâtiplerinden Hanzala El-Katib’e ait olabileceği belirtildi.

Üzerinde bulunan kitabeye Peygamber Efendimizin hicretinin 190’ıncı yılında vefat eden ve bir erkeğe ait olduğu belirtilen mezarın bulunduğu ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Müdürlüğü yetkilileri tarafından koruma altına alındı.

1200 yıllık olduğu tahmin edilen mezarın kitabesinde bulunan Arapça yazının “Korunmuş Ruha şehrinde hicri 190 yılının Cemaziyülahır ayında Allah ona Kur’an okuyan ve rahmet duasında bulunana rahmet etsin.” olduğu ifade edildi.

Bulunan mezarın Peygamber Efendimizin vahiy kâtibi Hanzala El-Katib’e ait olduğu savının sadece bir tahminden ibaret olduğunu belirten Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Mimar Uğur Beyazgül, bu bilginin ileriki zamanlarda devam eden çalışmaların neticesinde ortaya çıkacağını söyledi.

Peygamber Efendimizin iki sahabesinin Şanlıurfa’da vefat ettiğinin kesin bir bilgi olduğunu hatırlatan Beyazgül, ilk izlerinin miladi 806 yılını gösteren bu mezarın, miladi bin 100 yılında restore edildiğini bunun da bu mezarın önemli bir şahsiyete ait olduğu savını güçlendirdiğini söyledi.

İslami eserlere karşı gerekli hassasiyetin ortaya konulmadığını belirten Beyazgül, Şanlıurfa’da İslam kültürüne ait birçok tarihi yerin bulunduğunu, tarihimizi yansıtan bu tür yerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Ankara'dan gelecek özel Arkeologlar, koruma altına alınan mezarda kazı ve incelemelerde bulunacağı ifade edildi. (Osman Gülebak- İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com