Advert
Advert
Advert

Urfa Yöresel Yemekleri tam not aldı

15-22 Nisan Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde Yöresel Yemekler sergilendi.

Urfa Yöresel Yemekleri tam not aldı
Urfa Yöresel Yemekleri tam not aldı admin

15-22 Nisan Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenen Yöresel Yemekler ziyaretçiler tarafından tam not aldı.

Etkinliğe  Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyyübiye Belediye  Başkanı Mehmet Ekinci,kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.Yöresel Yemekler arasında Çiğ köfte, içli köfte, ağzı açık, ağzı yumuk, tirit, kavurma, helva, tirit ve mangal kebabı, loloz dürümü oldukça ilgi gördü.

Zengin mutfak olmanın karşılığı biraz zahmet gerektiriyor

Vali Güngör Azim Tuna,burada yaptığı konuşmada, yöresel yemeklerin kentin kültürel zenginlikleri olduğunu,  Adana ve Gaziantep’in yemek kültürünü  Şanlıurfa’dan aldığını söyledi. Vali Tuna, ‘İlk defa  Şanlıurfa mutfağını ilçeleriyle beraber komple bir arada görme imkanına kavuştuk. Zengin mutfak olmanın karşılığı biraz zahmet gerektiriyor.  Şanlıurfa’ya ve yöreye mahsus yemekler yaşatılıyor. Kaybolmaya yüz tutan yemeklerde var. Günümüzde birçok zahmetinden dolayı hanımların bazı yemekleri yapmadıkları biliniyor ve bu yemeklerin unutulmaması ve turizmle ilgili olarak turizm alanlarında yaşatılması önemlidir. Mesleki yeterliliğe sahip kişilerin bu sektör ve bu işten geçim sağlaması potansiyeli çok yüksektir. Gastronami turizmi kapsamında biz şu an turizm master planları çalışmaları içerisinde bunu da değerlendiriyoruz. Göçlerle başka yerlerden gelen insanlar buraya kendi kültürlerini de getiriyorlar. Anadolu’nun her tarafı göçlerle büyümüş, gelişmiş ve kalkınmıştır. Herkes kendi kültüründen bir şey getirmiştir. Yoksa tek bir hak olsaydı ve kültür olsaydı ne mutfak gelişirdi ne de başka örf ve adetler gelişirdi.  Adana’nın sahip olduğu mutfak kültürü,  Gaziantep’in geliştirdiği ve sahip olduğu mutfak kültürü temellerini  Şanlıurfa’dan almış ve bu aslında belli ve biliniyor.?” dedi.

Urfa Yöresel Yemekleri Yöresel Yemekleri şanlıurfa urfa haber Turizm Haftası Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HASURFALI     2017-04-19 Biz halimizden memnunuz. Beğenmiyen başka yere gitsin.
KELAYNAK NACİ     2017-04-18 İsotadam beyefendi çok haklı biraz yagmur yağıyo kanalizasyon hemen taşıyo...Kebap yiyip s.çmıslar piste kokuyooo
İsotadam     2017-04-18 Yarım saat yağmurda her yeri pok bastı. Bunda kaç puan aldik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu