Advert
Advert
Advert

Urfa Sıra geceleri amacından sapıyor mu?

Yıllardır kasetçilik yaparak Urfa’nın kültürü ile iç içe olan Mehmet Klay, Urfa’da sıra gecelerinin amacından saparak, para dolabına dönüştüğünü ifade etti.

Urfa Sıra geceleri amacından sapıyor mu?
Urfa Sıra geceleri amacından sapıyor mu? admin

Medeniyetler beşiği olan Urfa kültüründe sıra geceleri, önemli bir yere sahiptir. Çiğköftenin ve uzun hava türkülerin ön plana çıktığı sıra geceleri, Urfa’nın hem kültürünü yansıtıyor hem de müzik eşliğinde eğlendiriyor. Ancak son zamanlarda sıra gecelerinin de ticarete kayarak amacından saptığını dile getiren Mehmet Klay ünvanıyla tanınan Mehmet Yağuş, bu tür etkinliklerin para dolabına dönüştüğünü söyledi.

Müziğin Urfa’da önemli bir kültür olduğunun altını çizen Mehmet Klay, “Bu bölgenin tamamı Urfa’dır. Urfa, müziğin kalbidir. Burada çok sayıda üstad var. Sıra gecelerimiz en önemli kültürümüzdür. Ancak şimdi bakıyoruz da sıra gecelerini para dolabına çevirmişler. Eskiden sıra geceleri bir muhabbetti, bir aşktı. Yani birinin komşusu açken diğerleri birbirine haber ederek bir evde sıra gecesi var, orada toplanıyoruz derlerdi. Sıra geceleri dendiği zaman hal hatır sormak vardı. Sadece yemek, içmek değildi.” dedi.

‘SIRA GECESİ BU DEĞİLDİR’

Klay, “Ama şimdi baktığımız zaman çiğköfte, ardından tatlı, sonra da uzun hava bir türkü ile sıra gecesi yapılıyor. Sıra gecesi bu değildir. Halbuki sıra gecelerinin özü, bir kişinin maddi ya da manevi ihtiyacı olduğunda buna destek çıkarlardı. Orada oturan insanlar, ellerinden gelen yardımı orada yaparlardı.” diye konuştu.

‘TARİH URFA’DA YAŞANARAK ÖĞRENİLİR’

“Urfa zaten dünyanın beşiğidir.” diyen Mehmet Klay, “Tarih adamları Urfa’nın tarihini anlayamaz. Tarih Urfa’da yaşanarak öğrenilir. Zaten Urfa’ya gelen biri tarihi insanlara bakarak öğrenir.”RUHAAJANS

urfa sıra geceleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle