Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Urfa Sadeyağ analizleri için laboratuvar kuruluyor

Urfa Sadeyağ analizleri için laboratuvar kuruluyor

Şanlıurfa Sadeyağı’nın coğrafi işaretinin alınması için çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Ticaret Borsası, Sadeyağ İstişare Toplantısı’nı gerçekleşirdi.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2013 Çarşamba 12:56
Urfa Sadeyağ analizleri için laboratuvar kuruluyor


Şanlıurfa Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya’nın başkanlığında yapılan toplantıda Urfa Sadeyağı’nın geleceği ve sorunları masaya yatırıldı.

Yapılan toplantıda Urfa Sadeyağı’nın asit oranının ölçülmesi, çevre illerden gelen sadeyağlardan ayırımının yapılması istendi.  Urfa Sadeyağı alım satımını yapan esnaflara,  bilgiler veren Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Ferit Atasoy;  Sadeyağ’da dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.  Doğu Anadolu’dan getirilen yağların asit oranının yüksek olduğu ve bunun Urfa Sadeyağı ile karıştırılarak kaliteyi düşürdüğünü aktaran Sadeyağ alım-satımını yapan esnaflar,  bu sorunun önüne geçmek için çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Urfa Sadeyağının standardizasyonu yakalaması gerektiğini anlatan esnaflar, yağın süt yağı olup olmadığı, erime sıcaklığı ve iyot sayısının anlaşılması için de analizlerin yapılması gerektiğini belirtti.

Urfa Sadeyağı ile ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Şanlıurfa Ticaret Borsası ise;  geçtiğimiz aylarda Sadeyağın Coğrafi İşareti’nin alınması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulundu. Ticaret Borsası ayrıca Urfa Sadeyağ analizlerinin sağlıklı yapılabilmesi için laboratuvar kurma çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com