Advert
Advert
Advert

Urfa Kız Çocukların Okullaştırılmasını Artırıyor

Urfa Kız Çocukların Okullaştırılmasını Artırıyor
Urfa Kız Çocukların Okullaştırılmasını Artırıyor

Özellikle kız çocuklarının okullaştırılmasının artırılması hibe programı kapsamında hazırlanan ve Şanlıurfa Belediyesi tarafından yürütülen “Şimdi Ailenizin Desteği ile Okuma Zamanı” adlı projenin etüt merkezlerinin açılışı yapıldı. Şanlıurfa Belediyesinin ve Mevsimlik Tarım İşçileri Derneğinin ortak hazırladığı projenin etüt merkezi, Bağlarbaşı Mahallesindeki Çorba Evinin bir bölümünde oluşturuldu. Merkezin açılışını Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba birlikte yaptı.

Avrupa Birliğin hibesiyle yürütülecek “Şimdi Ailenizin Desteği ile Okuma “ projesineden Süleymaniye, Hayati Harrani,Eyyübiye ve Bağlarbaşı mahallesinden 334 aileye kız çocuklarını eğitime yönlendirmeleri konusunda bilinçlendirme ve liderlik dersleri verilecek.

Şanlıurfa Belediyesine bağlı Süleymaniye, Hayati Harrani, Eyyübiye ve Bağlarbaşı mahallesindeki meslek edindirme merkezlerinde, gençlik merkezi ve Eyyübiye ile Bağlarbaşındaki çorba evlerinde oluşturulan 5 etüt merkezlerinde 150 kız çocuğu ders görecek.5 gün boyunca ücretsiz ders görecek 150 kız çocuğuna Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi dersleri anlatılacak. Orta öğretime kayıt yaptıran 75 kız çocuğuna kırtasiye yardımın da yapılacağı proje ile yaşı eğitim çağını geçmiş 50 bayanın istihdamlarına yönelik mesleki eğitim kurslarına yönlendirilmesi sağlanacak.

Kız çocuklarının okullaştırılmasına yöneliketüt merkezinin açılışında konuşan Şanlıurfa Belediyesi Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba:”çocuklar size soruyorum. Para para para mı? Yoksa eğitim eğitim eğitim mi? Elbetteki eğitim. Parayı herkes bulabilir. Ama okumak yazmak bilmek öğrenmek kadar önemli bir şey yok. Her gün okuyun. Yarının annelerisiniz sizler. Sizler eğitimli olduğunuzda çocuklarınız da çok eğitimli olacak. “dedi

Açılış törenine katılan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise şunları söyledi:” Kız çocuklarımız dönüşümde sosyal hayat standartlarımız yükselmesinde anahtar konumdadır. Bu yüzden anneler çok önemli annelerin eğitimli olması ilim ve bilim öğrenmeleri lazım hayatın her yerinde yer alması lazım ilimiz çok bir potansiyel içeriyor. Büyük bir umut içerisindeyiz. Çok güzel gelişmeler var başta belediyemiz üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşlarımız üzerilerine düşen görevin farkındalar ve eğitime yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar. Burada emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

 

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu