Advert
Advert
Advert

Urfa Kalesi’nin içinde saray mı var?

Eski Kent Konseyi Başkanı Yusuf Sabri Dişli sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Urfa Kalesi’nin altında eski dönemlere ait bir tarihi sarayın olduğunu ifade etti.

Urfa Kalesi’nin içinde saray mı var?
Urfa Kalesi’nin içinde saray mı var? admin
Dünyanın en eski şehri olma özelliğini elinde bulunduran Şanlıurfa’nın neresine kazma vurulsa mutlaka orada bir tarih bulunuyor. Öyle ki iddiaya göre kentin simgelerinden biri olan Urfa Kalesi’nin altında eski dönemlere ait olduğu düşünülen bir sarayın olduğu söylendi. yine hatırlanacağı üzere Urfa Kalesi’nde burçlar bir dönem zarar görmüş ve yeniden restore edilmişti. Restorasyon sırasında kalenin altında birtakım kalıntıların olduğu da kentte dilden dile dolaşmaya başlamıştı.
 
İLHAN: BİRTAKIM KAZILARIN YAPILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR
 
Çevre Koruma Vakfı Müdürü Siracettin İlhan,  Urfa Kalesi’nin altında kalıntılarının olduğu yönünde söylemlerin sadece iddia olduğunu ifade etti. İlhan,”Söz konusu Şanlıurfa Kalesinin altında yatan tarihi eserler bir iddiadır. Bunun için birtakım kazıların yapılması söz konusu değildir. Tabiî ki kazılsa iyi olur. Çünkü yeni tarihi bulgulara rastlarız. Şanlıurfa’nın geçmiş tarihi ile ilgili eserler çıkarsa daha güzel olur. Bu konu geniş zamanlıdır. Bununla ilgili nasıl talimat verilirse o şekilde çalışmalar yapılır. Geçmişte de orada bir yer altı sarayı çıktı. Bu da bunun devamı gelecek anlamındadır” dedi.RUHA AJANS
 
İşte Urfa Kalesi’nin altında tarihi kalıntı olduğu iddia edilen kroki:
Urfa Kalesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu