Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Urfa için flaş Karar! Konuyu araştırmak için komisyon kuruldu

Urfa için flaş Karar! Konuyu araştırmak için komisyon kuruldu

Şanlıurfa milletvekili Mehmet Ali Cevheri başkanlığında toplanan "Urfa Çalışma Grubu" Urfa tabiatını bozacak uygulamanın tüm detaylarıyla araştırılması için komisyon kurulmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2016 Cuma 15:45
Urfa için flaş Karar! Konuyu araştırmak için komisyon kuruldu

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri'nin katılımıyla dün gece toplananan "Şanlıurfa Çalışma gurubu" Limak Çimento fabrikasının Kırkpınar köyündeki tabiatı bozacak uygulamasının Urfaya yapacağı tahribatlar ve bu konuda yasal prosedürlerin incelenmesi ve konunun hukuki boyutunun ele alındı.

Uzun süren müzakerelerin sonunda bu konuyu araştırmak ve köy halkı ile görüşmek üzere 4 kişilik komisyon kurulmasına karar verildi.
Yöredeki hakim rüzgar etkisiyle Urfa fıstıgının taşocagı kumlarının etkisi altında kalmaması, doğal yapının ve yöredeki tabiat dengesenin bozulmaması için Urfa çalíşma grubunun etkin bir çalışma yapması bekleniyor.

Limak çimento konusu nedir?

Limak Çimento, malzeme çıkarmak için yaklaşık 12 bin dönümlük Kırkpınar köyündeki  merayı almak için yasal girişimde bulundu. Sessiz sedasız yürütülen süreç bir yıl sonra köylüler tarafından fark edildi. Almak istenen mera üç köyün ama Kırkpınar, Tülmen, İsaveren, Esemkulu, Kalecik, Yarımtepe, Mustafacık, Korukezen, Kızlar köylerinin tümü aynı meraları kullanıyor. Köylü,  hem hayvancılığı biteceği hem fıstık ağaçlarının zarar göreceği hem de hazine arazileri kendilerinin dışında başkalarına tahsis edileceği için tepkilki gösterdi.  maden ocakları nedeniyle fıstık ağaçlarından alınan verimin büyük oranda düşeceği iddia eden köylüler çeşitli eylemlerde bulundu. imza kampanyaları düzenledi. Yerel medya aracılığıyla seslerini kamuoyuna duyurdu.

 Kaynak: www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com