Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Urfa, El Halil'le Kardeş Oldu‏

Urfa, El Halil'le Kardeş Oldu‏

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2011 Cumartesi 13:27
Urfa, El Halil'le Kardeş Oldu‏

Hz.İbrahim’in doğduğu şehirle Türbesinin Olduğu şehir kardeş oldu

 

Hz. İbrahim'in doğduğu Şanlıurfa ile türbesinin bulunduğu Filistin'in El Halil(Hebron) kenti kardeş şehir oldu. Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile El Halil kenti Belediye Başkanı Halit Osaily arasında kardeş şehir protokolü imza töreninde Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Mağruf da hazır bulundu.

Bugün hava yolu ile Şanlıurfa’ya gelen Filistin Büyükelçisi Nebil Mağruf ile El Halil Kenti Belediye başkanı Halit Osaily, önce Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ı ziyaret etti. İki belediyenin daha önceden meclisi tarafından kardeş şehir olma kararını yerine getirmek üzere protokol imza töreni için Şanlıurfa Belediyesinde bir araya geldi. Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba ve başkan yardımcılarının da hazır bulunduğu Filist’nin El Halil kentiyle Şanlıurfa’nın kardeş Şehir olması için protokol imzalandı.

Karşılıklı hediyeleşmelerin ardından her iki şehrin belediye başkanı Hz.İbrahim’in doğduğu Balıklıgöl’de ki mağaranın hemen yanındaki Dergâh Camiinde birlikte Cuma namazını kıldı.

KARDEŞEHİR OLMAK TURİZMİMİZE KATKI SUNACAKTIR

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’nın Filistin’in El Halil kentiyle Kardeş Şehir olmalarını şöyle değerlendirdi:  Şuan Şanlıurfa için tarihi bir gün. Hz. İbrahim’in doğduğu şehirle Hz. İbrahim’in türbesinin bulunduğu iki şehir şuan kardeş şehir ilan edildi. Gerçekten çok mutluyum, Urfalılar adına böyle bir imza attığım için gururluyum. Emeği geçenlere, sayın valimiz ve Sayın Filistin büyük elçisine çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımı arz ediyorum. Böyle bir kardeşim olduğu için bundan sonra daha çok çalışacağız, daha fazla mutlu olacağız. İnşallah en kısa zamanda da El Halil Şehrimize yani kardeş şehrimize büyük bir heyetle valimizin önderliğinde gideceğiz. Kardeş şehir olmamızdan dolayı Şanlıurfa’nın turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

 

EL HALİL’İN BELEDİYE BAŞKANI: İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ

El Halil kentinin Belediye Başkanı Halit Osaily ise şunları söyledi: Bugün burada attığımız imzalar türk halkı ile Filistin halkı ve Filistin liderliği ile Türk liderliği arasındaki mükemmel bir yansıması aslında. Bu öncelikle İsrail işgalinin sona erdirilmesi için Türkiye hükümetinin, Türk halkının göstermiş olduğu desteğin minnet ifadesi olarak değerlendirilebilir. Ve Filistin halkının, Türk halkının Filistin davası için verdiği kurbanların bir taktiri olarak bu görülebilir.

Bizim Urfa ile ortak noktamız. Hz. İbrahim’den(a.s) gelmektedir. Yine ortak noktalarımızdan biri de Haçlıların elinden Hem Urfa’yı Hem El Halil kentini kurtarmış olan Selehaddin Eyyübidir. Ve yine o dönemden beri Filistin’de yaşayan Türk kökenli aileler olmak üzere  Filisin halkı ile Urfa halkı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Pek çok alanda Halil-i Rahman şehirleri arasında iş birliği yapılması umudum var. Ve yakın gelecekte de Şanlıurfa Belediye başkanı ve Şanlıurfa valisinin birlikte Filistin’e geleceği heyette bu iş birliğini daha da geliştireceğimize inanıyorum.”

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com