Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Urfa Ekmeğinin Analizler Temiz Çıktı

Urfa Ekmeğinin Analizler Temiz Çıktı

Şanlıurfa Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü “Tırnaklı Pide”, “Açık Pide” ve “Kabartma Pide” içerisinde herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2013 Pazartesi 20:33
Urfa Ekmeğinin Analizler Temiz Çıktı

konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi; Bakanlığımız tarafından yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” kapsamında yer alan hükümlerin uygulanmasına yönelik olarak, İlimizde yöresel tabirle “Tırnaklı Pide”, “Açık Pide” ve “Kabartma Pide” olarak taş fırınlarda geleneksel yöntemlerle üretilen ürünlerde katkı maddesi olarak karbonat kullanımı konusu tartışması kamuoyunu meşgul etmekte ve bu konuda İl Müdürlüğümüze bilgilendirilme isteği ve basın yoluyla paylaşımı konusunda talepler gelmektedir.
04 Ocak 2012 tarih ve 28163 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 6.maddesinde “(1) Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanılan katkı maddeleri, 29/12/2011 tarihli ve 28157 3 üncü mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olur.” denilmektedir.
Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği eklerinde yer alan ve Ülkemizde üretilen bazı geleneksel ürünler ve bunlarda kullanılması yasaklanan gıda katkı maddeleri bölümünde pide ve bazlama gibi gıdalarda karbonat kullanımının yasaklandığı belirtilmektedir. İl Müdürlüğümüzce piyasa kontrolleri amacıyla alınan ekmek ve ekmek çeşitleri numunelerinde yasaklı katkı maddeleri tespitine yönelik yapılan analizlerde karbonat kullanımı ile ilgili herhangi bir olumsuz duruma rastlanılmamış olup tespiti halinde gerekli yasal işlem başlatılacaktır.
Gıda güvenilirliği, halk sağlığının korunması ve tüketici menfaatlerinin korunmasına yönelik hizmetlerimiz aralıksız devam edecektir. Vatandaşlarımızın gıdaya ilişkin her türlü öneri veya şikâyetlerini Alo 174 Gıda Hattına bildirmeleri sosyal sorumluluk açısından önem arz etmektedir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com