Advert
Advert
Advert

Urfa çileği görücüye çıktı

Şanlıurfa’nın verimli topraklarında artık sadece mısır ve pamuk yetiştirilmiyor. Mezoptamya’ya yakın olmasından dolayı verimli topraklara sahip Urfa’da yetiştirilen Urfa Çileği herkesi tarafından beğenilmeye başlandı.

Urfa çileği görücüye çıktı
Urfa çileği görücüye çıktı admin

Şanlıurfa topraklarında hemen hemen tüm meyve ve sebzeler yetişiyor. Şu günlerde Şanlıurfa’nın verimli topraklarından çilek hasadı başladı. Daha çok Akdeniz Bölgesinde yetişen Çileklere rakip, Urfa’dan çıktı.

 TÜKETİCİYE TAZE VE KISA BİR SÜREDE ULAŞIYOR

Şanlıurfa topraklarında yetişen lezzetli çilekler Şanlıurfa Çileği etiketiyle tezgahlardaki yerini almaya başladı. 3 yıl önce deneme amaçlı yetiştirilmeye başlanan çilek Şanlıurfa’da giderek yaygınlaşmaya başladı. Şehir dışından gelen ürünlerin buraya ulaşana kadar bozulması nedeniyle başlayan girişimin olumlu sonuçlanması ile birkaç esnaf el ele verdi ve Şanlıurfa’da çilek yetiştirenlerin sayısı  her geçen gün artmaya başladı. Urfa çileğinin en büyük avantajlarından biri tüketiciye kısa bir şekilde ve taze olarak ulaşıyor olması. Çileğin bu topraklarda üretilmesi ve üreticiye kısa sürede bozulmadan ulaşması tüketiciyi de oldukça memnun etti. Bundan dolayı kısa süre içerisinde Akdeniz tarafından çilek alımının durması ve dışa satımın Şanlıurfa’dan yapılması bekleniyor. Bahçeden tüketiciye kısa sürede ulaşan çileğin lezzeti ise oldukça beğeniliyor.

PAMUK VE MISIRDAN DAHA KARLI OLUYOR

Şanlıurfa topraklarındaki verimlilik sayesinde yetiştirilmesi çok da zahmetli olmayan çilek, bölgede yaygın olan birçok tarım ürününe oranla daha karlı bir uğraş olarak ön plana çıkıyor. Dönüm başı ortalama 3 buçuk ton elde edilebilen çileğin piyasa fiyatının da yüksek olması yetiştiricinin yüzünü güldürüyor. Dönüm başına 3 tondan fazla üretim olması üreticinin de kazanmasını sağlıyor. Şu an Şanlıurfa’da çok fazla yaygın olmayan çilek yetiştiriciliğinin önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor ve dışarıya satımın da yaygınlaşması bekleniyor.RUHAAJANS

Urfa çileği Şanlıurfa çileği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!