Advert
Advert
Advert

Urfa Besi OSB tamamlanırsa Türkiye’nin yüzde 20 et ihtiyacını karşılayacak

Şanlıurfa’da yapımı devam eden Besi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkında konuşan Besi OSB Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şıldır, “Hayvancılıkta ithal durumundan ihracat durumuna geçebilmemiz için damızlığı geliştirmemiz lazım. Bunun çözümü de Besi OSB’lerin kurulmasıdır.” dedi.

Urfa Besi OSB tamamlanırsa Türkiye’nin yüzde 20 et ihtiyacını karşılayacak
Urfa Besi OSB tamamlanırsa Türkiye’nin yüzde 20 et ihtiyacını karşılayacak admin

Türkiye’nin yüzde 20 et ihtiyacını karşılayacak Şanlıurfa Besi OSB’nin alt yapısının bitimine az bir süre kaldı. Besi OSB Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şıldır, 9 bin dönümlük araziye inşa edilen Besi OSB’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yapılan çalışmalar hakkında açıklamalar yapan Başkan Şıldır, “Besi Organize Sanayi içerisinde toplamda 62 kilometre yol, 70 kilometre su hattı, yaklaşık 6 kilometre çevre duvarı, 900 elektrik direği dikildi. Temeli atılmayan 65 işletme var. Bunları da Bakanımız Faruk Çelik’in, Valimizin, yönetimin çabasıyla bitirmeye çalışacağız. Bu alanda toplam 532 işletme kurulacak. Kalkınma Bakanlığı’ndan 46 milyon lira bize ayrıldı. Şu anda çalışan makine sayısı 7 yükleyici, 17 kamyondur.” diye konuştu.

YILDA 42 BİN TON ET ÜRETİMİ BEKLENİYOR
Besi OSB’de 106 bin hayvanın besleneceğini dile getiren Abdullah Şıldır, “Her bir işletmede 200 baş hayvan olacak. Burada katı atık tesisi, mebahane, yem fabrikası, petrol istasyonu, sosyal tesisler kurulacak. Burada bir Eyyübiyeb inşa ediyoruz. Birçok atıl yeri değerlendirdik. OSB ile birlikte buraya ağaç dikildi. Yılda 42 bin ton et üretimi bekleniyor. Belki de Türkiye’nin et ihtiyacını yüzde 20’sini burada temin edeceğiz. Et fiyatının düşmesi için çözüm damızlıktır. Besi OSB’de vatandaşlar daha hijyenik ortamda kurbanını da kesebilecek.” ifadelerini kullandı.

‘İHRACAT İÇİN DAMIZLIĞIN GELİŞTİRİLMESİ LAZIM’
Alt yapı çalışmasının devam ettiği Besi OSB’de 5 bin kişinin istihdam edileceğini ifade eden Başkan Şıldır, “Daha önce Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar’a hayvan ihracat ediyorduk. Ancak şimdi ithal etme durumuna düştük. Çünkü damızlık hayvancılıkta gelişme sağlayamadık. Bizim bu durumu aşmamız için damızlığı geliştirmemiz lazım. İnşallah bunun gibi OSB’ler daha fazla kurulur. OSB’lerin yem girdileri, işçi paraları gibi faydası vardır. Yani burada yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilecek. Tarım ile birlikte yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilecek. Harran Ovasında çoraklamayı engelleyecek hayvan yemi ekilecek. Bunun yanında yonca, mısır, kalonya ekilecek.” şeklinde ifade etti.

HAYVANCILIK YAPAN MAĞARALARDA İMKAN YOKTU
Urfa’nın hayvancılık yapılan mağaralarında imkanın olmadığını belirten Şıldır, “Urfa’nın şu anda hayvancılık yapılan mağaralarına taşıma ile su götürülüyor. Orada elektrik, su, yol yok. Orada yem depolayacak yerimiz bile yok. Biz bugün Besi OSB’de siraç çukurlarını 1 buçuk liraya alırız. Diğer mağaradaki hayvancılığa göre yüzde 50 daha ucuz. Buğday aldığımız zaman depolayamıyorduk. Ama burada bu imkanlar daha uygun. Orda hayvancılık yapan hiç kimse kredi alamıyordu. Çünkü öyle bir imkanı yoktu. Besi OSB’de hayvancılık adı altında tüm kredilerden faydalanılabilecek. Kanuna göre OSB’lerin bitiş süresi 2 yıldır. 2 yılda bitirilmediği taktirde işletme geri alınır.” şeklinde konuştu.

Haber: Murat Doğan-Ahmet Can / Urfadeğişim gazetesi

Besi Organize Sanayi Bölgesi Besi OSB Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şıldır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Rosalinda     2017-07-21 Wat een heerlijk dagje was dat! Zijn de andere dagen ook zo gezellig geweest?Ik vind het trouwens knap dat je kunt haken en lezen tee..ijk.g.lik kan niet eens haken ;-)Fijn weekend en groetjes van Nicole
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle