Advert
Advert
Advert

Urfa Barosundan eylemci avukatlara destek

Şanlıurfa Barosu başkanlığı, Şanlıurfa adliyesi önünde basın toplantısı düzenleyerek, Taksim gezi parkı eylemlerine destek amacıyla Çağlayan adliyesinde eylem yapan avukatlara polis tarafında yapılan müdahaleyi eleştirdi.

Urfa Barosundan eylemci avukatlara destek
Urfa Barosundan eylemci avukatlara destek

Eylemcilere destek veren avukatlara destek amacıyla Şanlıurfa Adliyesinde toplanan Şanlıurfa Barosu avukatları adına konuşan Başkan Ali Fuat Bucak; "

Taksim Gezi Parkı’nda ki protestoculara yapılan sert müdahale sonrası başlayan olaylar iki haftadır devam etmektedir.  Şüphesiz ki hükümetin özelliklede başbakan’ın çoğunluğun hükümeti olması anlayışıyla toplumun farklı kesimlerinin taleplerine aldırmayışı, toplumun hayat tarzına müdahale etmesi ve otoriter yaklaşımları bu olayların ortaya çıkmasına ve büyümesine neden olmuştur.

Toplumun bu büyük protestosundan gerekli dersi çıkarmayan hükümet dünde tekrar emniyet güçleriyle taksime müdahale etmiştir.

Bir gün sonra taksim olayları ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleriyle görüşeceğini ilan edip, daha sonrada böyle bir müdahalede bulunması manidardır.

Bu çerçevede dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde olayları protesto eden meslektaşlarımıza adliye içinde polis sert bir biçimde müdahale etmiş, avukatları yaka paça çekerek, yerlerde sürükleyerek gözaltına almışlardır.


Bu davranış ve tutum kabul edilemez. Meslektaşlarımızın demokratik tepkilerini göstermek için adliyede toplanmaları en doğal haklarıdır. Böyle bir toplanmaya polisin en sert şekilde müdahale etmesi, adliyenin düzeninin sağlanması boyutunu fersah fersah aşmıştır.

Biz Şanlıurfa barosu olarak sorumluların bu tutumunu kınıyoruz. Bu müdahaleyi yapanların ve yaptıranların da en kısa sürede haklarında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

Şurası bilinmelidir ki; şiddetten medet uman yönetimler, toplum nezdinde meşruiyetlerini kaybederler” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu