Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Urfa Bakanı Hedefte

Urfa Bakanı Hedefte

301 gariban işçiye mezar olan Soma’daki maden ocağında ortaya çıkan bir dizi ihmal ve denetimsizlik Hükümet’i de zora soktu.

Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2014 Salı 16:22
Urfa Bakanı Hedefte

 En yakın çevrelerde bile faciada Hükümet’in de sorumluluğu olduğu eleştirileri yapılırken, Başkent kulislerinde faturanın Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e kesilebileceği konuşuluyor. Çelik’in ya kendisinin istifa edebileceği veya istifasının isteneceği belirtiliyor.

RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE İLK GÜN GİDEMEMİŞTİ

Maden ocağında asıl sorumlu Enerji Bakanlığı olmasına rağmen, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın facianın yaşandığı ilk saatlerden, ocaktaki son işçiye ulaşılıncaya kadar bölgede hazır bulunarak, kamuoyunu bilgilendirmesi eleştirileri üzerinden uzaklaştırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, rahatsızlığı ve önemli bir tedavi süreci içinde olduğu için ilk gün Soma’ya gidememiş, Hükümet’e yönelik tepkileri üzerinde toplamıştı. Bakan Çelik, radyasyon aldığı için ilk günlerde gidemediği Soma’yı ilerleyen günlerde ziyaret edebilmişti. Çelik’in bu talihsizliği eleştiri oklarını üzerinde birleştirdi.

ÜSTÜ ÖRTÜLÜ İSTİFAYA DAVET EDİLİYOR

Ocağın gerektiği gibi denetlenmediği eleştirileri noktasında da gözlerin çevrildiği isim olan Çalışma Bakanı, Hükümet’e yakın gazetelerden Yeni Şafak tarafından iki gündür adeta istifaya davet ediliyor. Yeni Şafak iki gündür haberlerinde, Hükümet kanadında tek sorumlunun Çalışma Bakanıymış gibi gösteriyor. Yine Hükümet’e yakın yazarlardan Star’dan Elif Çakır da Çelik’i istifaya çağırdı.

HAKKIMDA KAMPANYA YÜRÜTÜLÜYOR OYSA…

Kabinenin en başarılı bakanlarından olan Faruk Çelik, Soma faciası sonrası üzerinde oluşturulmak istenen bu baskının farkında olduğunu söyledi. Bugün bir gazetede açıklamaları yayınlanan Bakan Çelik “Hükümete yakın isimler de artık istifa beklentisini dile getiriyorlar” hatırlatması üzerine şunları söyledi: “Evet belli şeyler var, benim de dikkatimi çeken. Bir kampanya yürütülüyor. ‘Biri kötü, biri iyi’ diye. Siyasi sorumluluk varsa bu oturulup konuşulabilir. Kimin ne kadar sorumlu olduğu konuşulabilir. Maden ocakları benimle ilgili değil. Madenler konusunda bizim bakanlığımızın görevi teftiş ile sınırlı. Ocaklar, ruhsatlar ve işleyiş ise tamamen Enerji Bakanlığı’na bağlı.”

“KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİM”

Çelik ayrıca “Bizim Çalışma Bakanlığı olarak kendi görevimizi yapamadığımız şeklinde bir iddia varsa, her platformda yaptıklarımızın hesabını vermeye hazırız. Ben o madenlerin denetiminden sorumluyum. Yüzde 1 dahi başarısızlık söz konusuysa o koltukta oturmamız mümkün değil. Koltuk sevdalısı değilim” dedi.

"O MADENE 8 ŞİKÂYET GELMİŞ “

Biz kendi üzerimize düşen görevde inanın çok titiziz. Denetim zamanında yapılmış mı? Yapılmış. 8 tane programlı teftiş yapılmış. Ayrıca 8 şikâyet üzerine yine inceleme yapmışız ve giderilmiş. Madenler canlı organizma. Teftiş yapıldıktan bir saat sonra durum farklı olabilir. İşte bunun için de iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkardık. İl il, ilçe ilçe uygulamaya geçirdik. O işyerinde 13 uzman var. Ayrıca sendika temsilcileri var. Oralara şikâyet ettiniz de sonuç alınamadıysa o zaman bu da zaten idari ve adli soruşturmada ortaya çıkacak.”.

“BU MADENLER KAPATILMALI”

Yaşanan facianın, Türkiye’nin ‘enerji’ meselesinin bir parçası olduğunu belirten Çelik, şunları söyledi: “Türkiye’nin enerji sorununu masaya yatırmak lazım. Ben Çalışma Bakanı olarak kömür madenlerinin kapatılması lazım diyorum. Almanya, Fransa kömür madenlerini hep kapatmış. Türkiye’de ise 1848 yılından bu yana üretim yapılıyor. Ve bu kadar kömür ocağının, galerilerin olduğu yerde üretimi devam ettirmek istiyoruz. Ruhsatlandırma da ona göre yapılıyor. Ben bunları aylardır açıkça söylüyorum.” Facianın yaşandığı madeni işleten şirket ile AK Parti arasındaki ilişkilere ilişkin bir soruya da Çelik, “Ben ömrümde görmedim kendilerini. Ne patron bilirim, ne kaça sattığını, kaça aldığını bilirim. Kimin ne yaptığını bilmem. Benim alanım değil. Ben sadece oradaki denetimlerden sorumluyum. Bu görevimi yaparken bugüne kadar kimseyi korumadım, yarın da korumam” dedi.

BİLMEDEN ELEŞTİRİYORLAR

Aleyhindeki ‘kampanya’nın sebebini, ‘ilk gün Soma’ya gidememiş olmasına’ bağlayan Çelik, “Sağlık nedenlerinden Soma’ya gidememiş olmamdan kaynaklı olabilir. Keşke orada ifade edilseydi. Sanki hiç işimiz yokken gitmemişiz gibi bir algı doğmuş olabilir. Ben sonradan açıkladım: Radyasyon aldığım için gitmedim” dedi. Kendisine ‘istifa’ çağrısı yapanları, bakanlık icraatları konusunda bilgi sahibi olmamakla eleştiren Çelik, “İş sağlığı ve güvencesi ile ilgili kaç makale yazmışlar? Kaç konferansa katılmışlar? Benim ne yaptığımı biliyorlar mı?” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com