Advert
Advert
Advert

Üniversite'de Öğrenci - Vali Buluşması

Üniversitelilerle Buluşan Vali Güvenç, “gençler kendini sürekli yenilemeli”

Üniversite'de Öğrenci - Vali Buluşması
Üniversite'de Öğrenci - Vali Buluşması

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Harran Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından Osmanbey Kampüsü Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen "Öğrenci Buluşması ve Kitap Dağıtım" programına katıldı.

Sunumun ardından Öğrenci Buluşmaları programına konuşmacı olarak davet edilen Vali Celalettin Güvenç, üniversite öğrencileriyle sohbet etti. Burada öğrencilere deneyimlerini aktaran Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, özel sektör eliyle kalkınmaya önem verdiklerini belirterek, “Zamanında neslimizin önünde tek seçenek vardı. Üniversiteyi bitireceksin kamuda iş bulacaksın ve devlet kadrolarına gireceksin. O sıkı konsept değişiyor çünkü görüldü ve denendi ki dünyada kalkınma özel sektör eliyle ve sivil toplum güçlenirse olur. Türkiye, son on yılda yaptığı özelleştirmeler ve düzenlemelerle sivil toplumun, özel sektörün önünü açtı. Özel sektörün de sizler gibi yetişmiş, kalifiye elemanlara çok ihtiyacı var. Artık üniversiteyi bitirip de devlette bir görev alayım, kravatı takayım oturayım anlayışı bitti, bitmeli. İhtiyacımız olan sizlerin üretken olması, özel sektörde innovasyon yapması, AR-Ge yapması, kendisini geliştirmesi, dünyayı takip etmesidir. Bu anlamda Türkiye’de çok önemli mesafeler aldığımızı düşünüyorum” dedi.

 

Yapılan çalışmaları hiçbir zaman yeterli görmediklerini ve bunun için daha çok çalıştıklarını aktaran Vali Güvenç, “Ne üniversitemizde ne diğer kurumlarımızda gerek innovasyon, gerek AR-GE çalışmaları, gerek sivil toplumun ve özel sektörün güçlendirilmesi konusunda yeterli aşamaya geldiğimizi düşünmüyorum. Altyapı olarak çok mesafe aldık. Okuduğunuz şu üniversitedeki fiziki şartlar birçok batı üniversitesinde yok. Ama bunun artık hocalarımızla sizlerle içini doldurmamız, üretkenliği arttırmamız gerekir. Rektörümüzle bunun arayışı içerisindeyiz” dedi.

 

Barış havasının esmesi ile birlikte bölge illerine turist akının yaşandığını ve otellerde son iki aydır boş yer bulunamadığına dikkat çeken Vali Güvenç, “Demokrasi, insan hakları, özgürlükle; konuşan ve tartışan, asla kavga etmeyen, kimseyi kimliğinden dolayı yok saymayan, herkesin kimliğine, diline, dinine, inancına saygı gösteren bir devlet anlayışının çözüm olduğunu düşünüyoruz. Bunu da sokakta caddede, köyde, üniversitede her yerde Valisi, Bakanı, Başbakanı, Cumhurbaşkanı söylüyor. Allah’a çok şükür toplum bir nefes aldı. Dünya yanarken Türkiye sorunlarını çözme yönünde önemli adımlar atıyor. Tek başına Turizm bile Hakkâri’den Diyarbakır’a yöre halkını besler. Çok güzel doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerimiz var. Ama kavganın olduğu yere insanı getiremezsiniz. Yatırım için iş getiremezsin, gezmek için zaten getiremezsin. Şu baharla birlikte değişimin yansımalarını görmeye başladık” dedi.

 

“Gençlik, ilim, eğitim olmadan hiçbir şey olmaz” diyen Vali Güvenç, “Gücümüzün yettiği kadar bir şeyler yapalım istiyoruz. Üniversitemiz şehirden çok uzak ama hocam ile inşallah bu arkadaki arazilerde eğitim kurumları ve yurtlar da açılmasını sağlayacağız. Bu bizim için çok önemli. 27 bin dekar araziniz var. Hocam da takip ediyor o veya bu şekilde o yurdu ihale ettireceğiz inşallah” dedi.

 

Vali Güvenç, Şanlıurfa’nın potansiyellerini anlatarak, Şanlıurfa’nın Türkiye’de hatta Avrupa’da geleceğin kenti haline geleceğini söyledi. Vali Güvenç, “Çünkü 2 milyon dekar araziyi suluyoruz, 900 bin hektar arazisi olan bir kentten bahsediyorum. Burada 6-7 milyon dekar araziyi suladığınızda bunun ekonomiye, paraya döndüğünü düşündüğünüzde nasıl bir kentten bahsettiğimi anlarsınız. 2 milyon dekar arazinin sulanması bile Şanlıurfa’nın ekonomisini müthiş değiştirmiş, canlandırmış durumda. Ayrıca hükümetin teşvik yasası bölgemiz açısından çok önem arz ediyor. Şu ana kadar 500 trilyonluk teşvik belgesi alan yatırımcı Şanlıurfa’da yatırım yapmak için sıraya girdi. Yatırım yapmak için bekliyor” diyerek Şanlıurfa’nın ekonomik potansiyeline değindi.

 

Vali Güvenç sözlerini “Ben bu ülkenin gençliğine gerçekten inanıyorum. Çalışmamız, olgun olmamız lazım. Geçmişte kaybolmamak lazım, ileriye yatırım yapmak lazım. Bu sizler için de çok önemli çünkü hayatın başındasınız. Bu moral verici şeylerin yanında zor bir dünya sizleri bekliyor. o zorluk da rekabet ve açık toplumdur. Sizlerin artık üniversiteyi bitirdikten sonra da ciddi şekilde kendinize yatırım yapmanız gerekiyor, çalışmanız, üretmeniz gerekiyor” diyerek tamamladı.

 

Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu ise konuşmasında, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in Şanlıurfa’nın her alanıyla ilgilendiğini belirterek, “Kendisine teşekkür ediyorum. Sağ olsun; geçen hafta gelip öğrencilerimizle yemek yedi, bundan dolayı kendisine müteşekkiriz. Hepiniz birer rektör adayısınız. Sunumunuzu izlerken keyif aldım. Uzun süredir istediğimiz buydu. Konseyin bir adım daha ileriye gitmesini istiyorum. Uluslararası ERASMUS’a gitmenizi bekliyoruz. Sizleri yabancı dil konusunda hazırlamayı düşünüyoruz. Sizleri ABD’de, İspanya’da, Almanya’da; ODTܒlü, Bilkent’li öğrenciler gibi görmek istiyoruz” dedi.

 

Etkinliği düzenleyen Harran Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Osman Kabasin ise konuşmasında; “Birlik ve beraberliği çok yoğun hissettiğimiz bu zamanlarda Sayın Valimizin üniversitemize gelerek öğrenci arkadaşlarımla buluşması çok anlamlıdır” sözlerine yer verdi.

 

Konuşmalardan sonra Vali Güvenç, öğrencilerin sorularını alarak, sıkıntıların çözülmesi için çaba harcadıklarını ve harcamaya devam edeceklerini söyledi. Sempozyumun ardından Vali Celalettin Güvenç tarafından öğrencilere Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in kaleme aldığı “Gençlerle Başbaşa” adlı kitap dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!