Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Üniversite öğrencileri: Yasin Börü'nün ismi okuluna verilsin

Üniversite öğrencileri: Yasin Börü'nün ismi okuluna verilsin

Diyarbakır'da Yasin Börü'nün PKK/HDP'liler tarafından katledilmesine tepki gösteren bir grup üniversiteli kız öğrenci, Börü'nün okuduğu liseye Şehit Yasin Börü isminin verilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2015 Çarşamba 16:24
Üniversite öğrencileri: Yasin Börü'nün ismi okuluna verilsin

Dicle Üniversitesinde eğitim gören bir grup kız öğrenci, geçtiğimiz yıl kurban eti dağıtırken PKK/HDP’liler tarafından katledilen Yasin Börü’nün okuduğu Yenişehir Gaffar Okan Anadolu Lisesi önünde toplandı.

Yasin Börü ile 3 arkadaşını katledilmesine tepki gösteren öğrenciler, Börü’nün okuduğu liseye Şehit Yasin Börü isminin verilmesini istediler.

Üniversite öğrencileri, ‘Hepimiz Yasin Börü’yüz’, ‘Yasin’e Adalet Zulme Lanet’, ‘Amed Uyuma Şehidine Sahip Çık!’ ve ‘Zalimler İçin Yaşasın Cehennem’ ve ‘Yasin’e Vefa, Okuluna Şehit Yasin Börü Adı Verilsin’ pankartları açtılar.

Grup adına açıklama yapan Dicle Üniversitesi öğrencisi Zeynep Duyu, Yasin Börü’nün katledilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Börü ve arkadaşlarının Kürtler için bir kahraman karakterine büründüklerini belirten Duyu, “Kur’an talebesi bu dört arkadaş, başlarının ezilmesi yönüyle Habil’i, ateşte yakılmaları yönüyle Hazreti İbrahim ve Uhdud Ashabı’nı, kendi halkları tarafından ihanete uğraması yönüyle Hazreti Hüseyin’i temsil ederken, onların katilleri çağın Kabil, Nemrut, Yezitleri rolünü oynamıştır. Yasin ve şehadet arkadaşları ümmetin yetimi olan Kürtler için bir kahraman karakterine bürünmüş, çocukların, genç kızların ve delikanlıların idolü olmuş, özelde Amed’in, genelde Türkiye’nin vicdanının sesi olmuştur.” dedi.

Okuduğu okula Şehit Yasin Börü isminin verilmesini talep ettiklerini aktaran Duyu, “Bizler, Dicle Üniversitesi gençliği olarak bu barbar azınlığın Kürt halkının alnına sürdüğü bu utanç lekesini gidermek ve şehidimizin hatırasını yaşatmak adına öğrencisi olduğu okula Şehit Yasin Börü adını vererek sembol haline getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu talebimiz gerçekleşinceye dek eylemlerimizi sürdüreceğimizi bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler, açıklamanın ardından okulun girişine Yasin Börü fotoğrafı ve gül bıraktılar. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com