Advert
Advert
Advert

Uluslararası Konferansa Harran Üniversitesinden Başkan

İstanbul’daki yapılacak olan ‘Uluslararası Güneş Enerjisi Konferansı’na Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata başkanlık yapacak.

Uluslararası Konferansa Harran Üniversitesinden Başkan
Uluslararası Konferansa Harran Üniversitesinden BaşkanGüneş Enerjisiyle Isıtma ve Soğutma alanında 33 Ülkeden 300’e yakın katılımcının bulunduğu uluslararası konferansın Bilim Kurulu Başkanlığı Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata tarafından yürütülüyor. 2-4 Aralık tarihlerinde İstanbul’ da yapılacak olan konferans, güneş enerjisi alanında saygınlık düzeyi oldukça yüksek bir yere sahiptir. Konferansa güneş enerjisiyle ısıtma ve soğutma teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürüten akademisyenlerin yanında çok sayıda uluslararası firma ve araştırma mühendisleri de katılıyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen konferansın daha önceki yıllarda ev sahipliklerini sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çin yapmıştı.

Kısaca SHC (Solar Heating and Cooling) olarak bilinen konferans serisini merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı kapsamındaki SHC Grubu düzenliyor. Türkiye’yi ‘Güneş Enerjisi Derneği (GÜNDER)’ adına asil yönetim kurulu üyesi olarak temsil eden Prof. Dr. Yeşilata ile birlikte, SHC Grubu’nda dünyanın farklı coğrafyalarından 29 ülkenin yönetim kurulu üyeleri de bulunuyor. 1977 yılından beri Uluslararası Enerji Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren SHC Grubu, kendi alanında tamamladığı sayısı kırkı aşan global güneş enerjisi projesi ve bu projelerde faaliyet göstermiş iki bini aşkın uluslararası araştırmacı sayısıyla çok güçlü bir ağa sahip. Konferansın Türkiye’de gerçekleşmesine yönelik kararın verilmesi yaklaşık iki yıl süren çaba sonucunda gerçekleşti.

Konferansın 2015 yılında Türkiye’de gerçekleşmesinin önemine değinen Prof. Dr. Yeşilata; “Türkiye güneş enerjisiyle su ısıtma sektöründe Avrupa lideri ve Çin’den sonra neredeyse en büyük üretim potansiyeline sahip. Aynı başarıyı güneş enerjisiyle binalarda ısıtma ve soğutma uygulamaları ile sanayide kullanım açısından da gösterebilecek insan kaynağı ve üretim altyapısına mevcut. Konferans bu yönüyle ülkemize bir kez daha öz güven kazandıracaktır’ şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Prof. Dr. Yeşilata’ ya göre ‘Güneş enerjisi alanında güçlü bir uzmanlık altyapısına sahip Harran Üniversitesi’nin bu sektördeki rolü başta GAP Bölgesi olmak üzere, ulusal ve uluslararası arenada daha da artacak” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı