Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Ukkaşe hazretlerinin türbesine yoğun ilgi

Ukkaşe hazretlerinin türbesine yoğun ilgi

​Peygamber efendimizin sahabelerinden Hazreti Ukkaşe'nin Nurdağı'nda bulunan türbesine ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2015 Perşembe 18:20
Ukkaşe hazretlerinin türbesine yoğun ilgi

Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Durmuşlar köyü yakınlarında bulunan Ukkaşe bin Mihsan el- Esedi’nin (r.a) türbesi halk yoğun ilgi gösteriyor.

Hz. Ömer zamanında Gaziantep ve çevresinin fethi zamanında şehit düşen beş sahabeden biri olan Ukkaşe bin Mihsan el- Esedi, (r.a) türbesi günlük olarak çevre illerden gelen vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor. Perşembe ve cuma günleri diğer günlere oranla daha yoğun olurken, türbeye gelenler Kur'an-ı Kerim okuyup, dualar ediyor.

Erkek ve bayan ziyaretçiler türbeyi ayrı kapılardan girerek ziyaret etme fırsatını bulurken, türbeye ilçe halkının yanı sıra Kahramanmaraş, Kilis, Hatay, Osmaniye ve Adana gibi illerden de gelen ziyaretçiler oluyor.

Hazreti Ukkaşe'nin türbesine gelen ziyaretçiler, Peygamber efendimizin sahabesinin kabrini ziyaret etmekten mutluluk duyduklarını ifade ediyorlar.

Hz. Ukkaşe, Peygamber efendimizin (s.a.v.) “Kim cennetteki arkadaşını görmek isterse, bu adama baksın” buyurarak cennete gireceğini müjdelediği bir sahabedir. Çevresine göre oldukça yüksek bir tepede bulunan türbe, müştemilat ve minareden ibarettir. Çevresinde bulunan yapı grupları günümüzde inşa edilirken, türbenin çevre düzenlemesi ile restorasyonu 2010 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldı.

Yöredeki insanlar, bu büyük sahabeye hürmet ve atfen ismini kendi çocuklarına verdiklerinden, bölgede Ökkeş ismine sıkça rastlanılmaktadır. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com