Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Üçüncü El Sigara Dumanı Öldürücü Olabilir

Üçüncü El Sigara Dumanı Öldürücü Olabilir

Doktorlar, uzun bir süredir bizleri, ikinci el sigara dumanı hakkında uyarıyorlardı; fakat şimdi özellikle çocuklara ve bebeklere zarar veren bir gerçeği daha fark ettiler: Üçüncü el sigara dumanı.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 15:16
Üçüncü El Sigara Dumanı Öldürücü Olabilir
Doktorlar, uzun bir süredir bizleri, ikinci el sigara dumanı hakkında uyarıyorlardı; fakat şimdi özellikle çocuklara ve bebeklere zarar veren bir gerçeği daha fark ettiler: Üçüncü el sigara dumanı.

Boston’daki Dana Farber/ Harvard Kanser Merkezinden, bu konuyla ilgili bir çalışma yürüten Jonathan Winickoff, “üçüncü el sigara dumanı, sigara söndürüldükten sonra kalan tütün dumanı kirliliğidir” dedi.

Winickoff, dumanı görmüyor olmamızın zehrin alanı terk ettiği anlamına gelmediğini söyledi. Sigaranın bıraktığı kimyasalların karışımı, halılarda, sandalyelerde, kıyafetlerde ve diğer eşyalarda sigara söndürüldükten saatler hatta günler sonra bile kalır. Bu yüzden Winickoff, sigara içen insanların saçlarıyla ve kıyafetleriyle tehlikeli zehir yaydıklarını iddia ediyor.

Peki üçüncü el sigara dumanı, çocuklar için neden bu kadar tehlikeli? Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışmada şöyle deniyor: “Özellikle çocukların üçüncü el sigara dumanına karşı hassas olmalarının sebebi, kirli yüzeylerin yakınında solumaları, üzerinde emeklemeleri ve oynamaları ve bu yüzeylere dokunmalarıdır. Gelişmekte olan beynin de düşük miktardaki zehirlerden etkilenmeye daha meyilli olması, çocuklar için tehlikeleri arttırır.

Winickoff, Scientific Amerrican ‘a sigara dumanının bebeklere, benzersiz zararını göstermek için şöyle dedi: “Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, tütün zehrine maruz kalmanın, ani bebek ölümlerine sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır.”

Winickoff "Bu çalışmanın, toplumda daha dumansız alanlar yaratacağını umuyorum" düşüncesini sözlerine ekledi. “(Bu çalışma) bütün sigara bağımlıların, sigarayı bırakmalarının gerekliliğini gösteriyor. Çocukları tamamen korumanın tek yolu budur” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com