Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Üç gün kalpsiz yaşadı

Üç gün kalpsiz yaşadı

Mersin'in Tarsus ilçesinde, by-pass sırasında kalbi duran hasta, 3 gün boyunca yapay kalp cihazı ile yaşadı.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2015 Çarşamba 17:00
Üç gün kalpsiz yaşadı

Mersin’in Tarsus ilçesinde tarlada çalışırken kalbindeki ana damarın yüzde 100 tıkanması nedeniyle kriz geçiren, anjiyo işlemi ve bypass ameliyatı sırasında kalbi duran çiftçi Yakup Fevzi Keleş (47), 3 gün boyunca yapay kalp cihazına bağlı olarak yaşadı.

Edinilen bilgiye göre, evli ve 2 çocuk babası Yakup Fevzi Keleş, Yenice Mahallesi’ndeki tarlasında çalışırken göğüs ağrısı yaşadı. Tarım işçilerinin çağırdığı ambulans gelene kadar ağrısı geçen Keleş, sağlık görevlilerine ‘Bir şeyim yok, ağrım geçti’ dedi. Görevliler gittikten yaklaşık 45 dakika sonra, yeniden göğsünde ağrı oluşan ve bilinci kapanan Yakup Fevzi Keleş, ikinci kez çağrılan ambulansla Tarsus Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Yakup Fevzi Keleş, ileri tetkik ve tanı için Medical Park Tarsus Hastanesi’ne sevk edildi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Kalmış tarafından anjiyoya alınan Keleş’in kalbinde ana damarda yüzde 100’lük tıkanma görüldü. Bu sırada hastanın kalbi durunca 5 dakika boyunca yapılan kalp masajı ile hastanın kalbi tekrar çalıştı.

Hastanın damarının balon ve stente uygun olmadığı anlaşılınca acilen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay tarafından by-pass ameliyatına alındı. Operasyonun ardından ameliyathanede ilaç verilip destekleyici balon pompası takıldı. Bu arada yeniden duran kalbe 30 dakika boyunca elle masaj yapıldı. Hemen ardından yapay kalp cihazı takıldı. Kalbi tamamen duran Yakup Fevzi Keleş, 3 gün boyunca yapay kalp cihazıyla yaşadı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay, Yakup Fevzi Keleş’in iki kez kalbinin durması gibi sıra dışı olaylara rağmen, Türkiye’de sınırlı sayıda hastanede kullanılan yapay kalp cihazı ve eşinin desteğiyle hayata tutunduğunu söyledi.   

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com