Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya TYB Şanlıurfa programı sona erdi

TYB Şanlıurfa programı sona erdi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kültür Kervanı Şanlıurfa programı sona erdi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 14:18
TYB Şanlıurfa programı sona erdi

Türkiye Yazarlar Birliğinin 35. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Ankara’dan yola çıkan ‘Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı Şanlıurfa’da mola vererek etkinlik programını medeniyet kentinde Şanlıurfalı şair, yazar ve kültür dostlarıyla kutladı. Programa Şanlıurfa’nın geleneksel ‘Şiir Meclis’i ve Otantik Sıra Gecesiyle Çift Mağarada başlandı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç‘in katılımlarıyla şereflenen gecede Şanlıurfalı Şairler saz heyetinin Urfa türkülerini seslendirmesi ile geç vakitlere kadar sürdü.

Özellikle Dr. Mehmet Sılay’ın Türkçe-Arapça-Kürtçe okuduğu şiirler ile TYB gezilerinden derlediği anılarını anlatması ve TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç’ın açılış konuşması ve kendi yazdığı bir şiirini okuması programa katılan herkesi hem duygulandırdı, hem güldürdü, hem düşündürdü.

 

Şair ve Yazarlar Üniversitelilerle buluştu

Programın 2. gününde Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Büyük Anfi konferans salonunda gerçekleştirilen Kültür programı, TYB Genel Başkan Yardımcı Ahmet Fidan’ın Ankara’dan gelen şair, yazar ve yöneticileri tanıtımıyla başladı.

Şairlerin şiirlerini okumasıyla başlayan söyleşi Şair Vedat Güneş’in ‘Bir sevda uzantısı’ ve Mehmet Akif İnan anısına yazdığı şiiri okumasıyla başladı. Vahab Akbaş ‘Kurban’, ‘Merhaba’, Mehmet Kurtoğlu ‘Eski Bir şehrin sokaklarında’, İbrahim Eryiğit ‘Bir İbrahim Olmak’ ve M.Atilla Maraş ‘Bahçe’ ve ‘Yürür Sular Damına’ şiirleri okumasıyla sona erdi.

 

Kemal Edip Kürkçüoğlu anıldı

Konferansın konusu ise, ‘35 yıl sonra Kemal Edip Kürkçüoğlu’ idi. Rahmetli K.Edip Kürkçüoğlu Şanlıurfa’nın Kültür, edebiyat ve manevi hayatına kalemi ve düşünceleri ile hizmet etmiş önemli bir şahsiyettir. Maalesef vefatından sonra Urfalılardan gerekli ilgiyi de görmemiştir. TYB 35. yılında bu muhterem zatı anarak vefasını göstermiştir.

Dr. Mehmet Sılay, Kemal Edib Kürkçüoğlu’nun Resulullah (SAV) Efendimize yazdığı ‘Naat’ı okurken, söyleşinin takdimini de TYB Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan yaptı.

Doğan, şehir kavramı ve şehir kimliği üzerinde durduğu konuşmasında, “Urfa bugüne kadar kimliğini koruyarak gelmiş ilk 10 şehrimiz arasında yer almıştır. Şehir şairleri, kültürleriyle kimliklerini oluşturmuştur. Şanlıurfa Nabi’si ile M.Akif İnan’ı ile kültür kimliğini bugünlere getirmiştir” dedi.

 

Panelistler renk kattı

Kemal Edip Kürkçüoğlu panelinin panelistleri Mehoç Dr. Hüseyin Akpınar, Merhaudan bestelediği ‘Hak Erenler’ şiirini Ney ile üfledikten sonra sözlerini de okuyarak toplantıya ayrı bir renk kattı.

Mehmet Kurtoğlu, Kürkçüoğlu’nun hayatından kesitlerle edebiyatımıza, kültürümüze, tasavvufi hayatımıza yaptığı hizmetleri anlattı.

Yusuf Turan Günaydın ise, Kemal Edip’in hocalık dönemindeki ders notları üzerine yaptığı çalışmalardan bahsederek kültür ve medeniyetimize katkılarını dile getirdi.

Toplantı sonunda resim sergisi gezildi.

Daha sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde M.Atilla Maraş ve Dr. Mehmet Sılay’ın kitap okuması gerçekleştirilip, aynı zamanda yazar-okur buluşması da gerçekleştirildi.

Konuklara ve programa katılanlara Kültür ve Turizm müdürlüğü yayınları olan kitap ve cd’ler hediye edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com