Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Tuz'un nasıl koktuğu ortaya çıktı

Tuz'un nasıl koktuğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2010 Salı 11:04
Tuz'un nasıl koktuğu ortaya çıktı

Ergenekon soruşturması kapsamında Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay'ın da adının karıştığı son operasyon yargıda işlerin nasıl yürüdüğünü gözler önüne serdi. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yaklaşık bir yıldır telefonları dinlenen Seyfi Oktay'ın, Yargıtay üyeliği seçimlerinde nasıl faaliyet gösterdiği gün yüzüne çıktı.

SEÇİMLER KRİZE DÖNMÜŞTÜ

Yasal dinleme kayıtları DYP-SHP Koalisyon Hükümeti döneminde görev yapan Oktay'ın 15 yıl geçmesine rağmen halen yargıda sözü dinlenen bir kişi olduğunu da gösterdi. Oktay'ın özellikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nda ve özellikle HSYK Başkanvekili Kadir Özbek üzerinde oldukça etkili olduğu öne sürüldü.

HSYK'nın uzun süre gerçekleştiremediği ve krize dönen Yargıtay üyeliği seçimleri öncesi Oktay'ın bazı yargı mensupları adına Özbek'le görüştüğü ve onların lehine yaptığı kulis faaliyetleri telefon görüşmelerine de yansıdı.

HİÇBİR OJBEKTİF KRİTER YOK

Skandal telefon görüşmeleri, yerel mahkemelerin temyiz mercii olan Yargıtay'a üye seçiminde, liyakat sisteminin değil de yargıda etkin grupların ayrıcalık ve hemşehricilik faaliyetlerinin ön planda tutulduğunu da ortaya koydu. "Birinci sınıfa ayrılma" şartı dışında hiçbir objektif kriterin aranmadığı Yargıtay ve Danıştay üyeliği için, Oktay'ın HSYK nezdinde yürüttüğü etik dışı faaliyetler de son operasyonla deşifre oldu. HSYK'nın 18 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştirdiği 33 kişilik Yargıtay üyeliği seçimleri öncesinde yapılan ibretlik telefon görüşmeleri yapıldı.

KAÇIŞ TARAFI YOK!

HSYK'nın son seçiminde seçilen tek Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olan ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyeliğine getirilen M.Ş.G. ile Seyfi Oktay, 27 Mayıs 2009 tarihinde seçimler üzerinde hararetli bir konuşma yapıyor. Seçimlerin ne zaman yapılacağını soran Oktay'a M.Ş.G., "Sayın Bakanım inşallah sayenizde olacak herhalde temmuz başı gibi bitirecekler. Yani işte Kadir Bey'in tabi bizim için önemi..." yanıtını veriyor. Bu cevabın ardından Oktay, "Kadir Bey'in kaçış tarafı yok artık. Kaçacak bir tarafı yok daha. Yok artık yani olamaz böyle şey. Bir ara görüştüğümüzde de zaten bu sefer olur dedi" diye konuşuyor.

4 KİŞİ GETİREBİLDİK

Ergenekon soruşturmasında 'yargılama sürecini etkilemek' suçundan tutuklanan Avukat Ali Hadi Emre ile 19 Ocak 2010'da görüşen Seyfi Oktay, istediği isimlerin Yargıtay üyeliğine seçildiğini anlatıyor. "Üzerinde durduğum üç dört kişi vardı onlar seçildi" diyerek 'benim kadrodan' dediği isimleri şu şekilde sıralıyor; "Metin Ş.'nin hanımı benim ekipten. Ayşe Hanım'ın şeyi Şebnem Hanım e-bakanlıkta idi şeye geçti sonra. İsmet Y. Var Muğla Başkanı'dır ordalar bizim Ankara Başsavcımız var. Yani bu şartlarda iyi yani. Sabahleyin şeyle görüştük 4 kişilerini aldık onların çizgisinde 4 kişi getirebildik. Kadir Bey hepsini söyledi ama aklımda değil..." Yargıtay üyeliği için kulis yapan Oktay'ın başka isimleri engellemeye çalıştığı da dinlemeye takıldı. Oktay'ı 29 Eylül 2009 tarihinde arayan Y. Topçu, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fevzi Şingar'ın Yargıtay üyeliğinin engellenmesini istiyor.

İşte o görüşme:

Topçu: Benim bir bilgiye ihtiyacım var

Oktay: Buyursunlar efendim

Topçu: Bu Fevzi var. 5 Ağır Cezanın reisi. Üyeliğiyle ilgili girişimin oldu mu?

Oktay: Birisi söylemişti galiba

Topçu: Pek ilgilenme

Oktay: Öyle mi?

Topçu: Sen beni dinle

Oktay: Başım üzerine

Kadir Bey'le konuştum

HSYK tarafından son seçimde Yargıtay üyeliğine seçilen ve Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapan M.İ.Y. ile Seyfi Oktay seçimler üzerinde çarpıcı bir konuşma yapıyor. Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yaparken Yargıtay üyeliğine seçilen M.İ.Y'nin adı, Oktay'ın daha önceki konuşmalarında 'seçtirdiğimiz' dediği 4 kişiden biri olarak geçiyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde ağır ceza mahkemesi başkanı olarak görev yapan birçok hakim dururken HSYK'nın Muğla'daki bir hakimi seçmesi yargı camiası tarafından 'ilginç' karşılanmıştı. Ancak ses kayıtları seçimlerin hangi kriterlerle yapıldığını gözler önüne seriyor. M.İ.Y.'nin seçilebilmek için Hüseyin Doğan isimli kişi aracılığı ile Seyfi Oktay'a ulaştığı görülüyor.

CUMHURİYETİ KORUYUP KOLLAMA

14 Ekim 2009 tarihinde Hüseyin Doğan isimli kişiyle görüşen Oktay, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile yaptığı konuşmayı şu şekilde anlatıyor; "Akşam başkan vekilimizle beraberdim. Sizin konuyu açtım ve önceden yazdığım bir not vardı onu kendine verdim ve onu görünce diyebilirim ki gözleri güldü, çok olumlu bakıyorlar. Ben gereken her şeyi tekrar söyledim. Çünkü artık mahalli mahkemelere yavaş yavaş yeni atananları intikal ettiriyorlar. Yargıyı o açıdan zaten bölüşüyorlar. Yargıtay ve Danıştay bir süzgeç görevini yaptığına göre hiç olmazsa oraları sağlıklı tutma imkanı olursa. Hiç olmazsa belli bir süre Cumhuriyetimizi hukuk devletimizi biraz daha koruyup kollama imkanı olur diye ettim. Çok olumlu görüyorum. Ve benim konuşmamdan da çok şey yaptı mutlu oldu tabi Kadir bey."

SÖZ VERDiLER BÜYÜK iHTiMAL OLACAK

İstanbul hakimi olarak görev yaparken HSYK tarafından İstanbul 2. Ticaret Mahkemesi Başkanlığı'na atanan ve son seçimde Yargıtay üyesi seçilen A.Ş'nin eşi ve halen İstanbul Başsavcı vekili olan M.Ş., Seyfi Oktay ile seçim öncesi bir konuşma yapıyor.

12 Aralık 2009'da yapılan görüşmede 'bizim hanım da aday diyen' M.Ş.'ye Seyfi Oktay şu cevabı veriyor; "Kadir Bey'e Musa Bey'e bir alo derseniz iyi olabilir. Yani büyük bir ihtimalle olacak ama yani.. En başta köstek olmazsalar yani söz verdiler ama gene de siz biliyorsunuz orası biraz politik."

BAŞKANA ÜZERİNDE DUR DERİM!

Oktay'ın Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İ.Y.'nin HSYK tarafından Yargıtay üyesi seçtirilmesi için de çeşitli konuşmalar yaptığı ortaya çıktı. Oktay, 'yargılama sürecini etkilemek' suçundan tutuklanan Avukat Ali Hadi Emre ile son seçimde üye seçilemeyen İ.Y. üzerine 8 Haziran 2009 tarihinde bir konuşma yapıyor.

Kadir Özbek ile görüştürülmek istenen İ.Y. için Oktay, "Onlar görüşmelerini yapsınlar, sen bu adamların hepsini not edersin, ben de ederim şöyle üç mü var beş mi var yedi mi var on mu var. Bir gün çağırırım başkanı, derim ki bunlar bizim notlarımız şunların üzerinde durmanı istiyorum deriz şey olur" diyerek aracı olacağını söylüyor.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı S.K.'ın Yargıtay üyesi olabilmek için eski Bakan Seyfi Oktay'la yaptığı konuşmalar da dinlemeye takıldı. Yargıtay üyeliğine seçilemeyen S.K., Malatya Hekimhan Ballıkaya Köyü'nden Oktay'ın köylüsü olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Yalçın ile görüşmesi için de Oktay'dan ricada bulunuyor.

GEREKLİ GÖRÜŞMEYİ YAPTIK!

13 ve 15 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilen görüşmelerde Oktay, "Akşam başkanla birlikteydik gerekli görüşmeyi yaptık onlar da çok baya çok iyi bakıyorlar. Öyle bir zemin gördüm ve gerektiği şekilde de kendi lisanım çerçevesinde sizinle ilgili görüşlerimi bilgilerimi aktardım. Epeyce bir konuştuk, çok olumlu bakıyorlar inşallah bir şey sakat durum olmaz şey yapar da. Özellikle size verdiğim sözü şey yapmak için dün çok da çalışıyorlarmış zor şey yani böyle yoğunlarmış" diyerek HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile gerekli görüşmeyi yaptığını anlatıyor.

 

BUGÜN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com