Advert
Advert
Advert

Turunçgili don vurdu üretici perişan oldu

Rusya krizinin ardından şimdi de soğuk hava ve don olaylarının turunçgil ürünlerine zarar verdiğini vurgulayan üreticiler, hükümetten destek bekliyor.

Turunçgili don vurdu üretici perişan oldu
Turunçgili don vurdu üretici perişan oldu

Türkiye’nin yıllık 3 buçuk milyon tonluk turunçgil rekoltesinin yüzde 24’nün üretildiği Adana’da yılbaşından itibaren hava sıcaklığının eksi 6 dereceye kadar düşmesi nedeniyle turunçgil bahçeleri büyük zarar gördü.

Don olaylarının ürünlere zarar verdiğine dikkat çeken Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Başkanı Rifat Karabucak, “Rusya ve Irak’taki sorunlar nedeniyle turunçgil üreticileri en büyük ihracat pazarlarını büyük ölçüde kaybetti. Aynı günlerde dondurucu soğukların etkisi altına giren Adana’da hava sıcaklığı eksi 6 dereceye kadar düştü. Don kırıcı rüzgâr pervaneleri bulunmayan bahçelerde meyveler maalesef dalında yandı. Pervane olan bahçelerde de jeneratör kullanıldığı için mazot tüketimi maliyetleri büyük oranda arttırdı.” dedi.

“Dekar başına doğrudan destek verilsin”

Rusya’nın ekonomik yaptırımlarından en çok turunçgil üreticilerinin olumsuz etkilendiğini, bu konuda Ankara’ya heyet olarak gidip, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten destek istediklerini anımsatan Karabucak, don darbesinin ardından turunçgil üreticilerinin taleplerinin ivedilik taşıdığını kaydetti.

Turunçgil üreticisinin darbe üstüne darbe aldığını ifade eden Karabucak, “Sayın Bakanımız Çelik ile görüşmemizde Rusya ambargosu nedeniyle üreticilerin bahçelerine budama, gübreleme, ilaçlama gibi faaliyetleri yapamayacağını ve Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer bankalara olan borçlarını ödeyemez hale geleceğini dile getirmiştik. Bu mağduriyetin ihracatçıya verilen desteklerle giderilemeyeceğini, 2016’da bir defaya mahsus olmak üzere, turunçgil üreticilerine, dekar başına doğrudan destek verilmesini talep etmiştik. Olumsuz hava şartları maalesef zor durumdaki üreticileri tamamen perişan etmiştir. Kredi borçlarının ertelenmesi ve dekar başına destek verilmesi turunçgil üreticileri için gerekli olmuştur.” diye konuştu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır