Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Turunçgil üreticileri: İç tüketim teşvik edilmeli

Turunçgil üreticileri: İç tüketim teşvik edilmeli

Rusya kriziyle zor günler geçiren Adanalı turunçgil üreticileri, sorunlarını Ankara'ya taşıdı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüşen üreticiler, hâl yasasının gevşetilip iç tüketimin teşvik edilmesini talep ettiler.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2015 Perşembe 15:20
Turunçgil üreticileri: İç tüketim teşvik edilmeli

Rusya ile süren uçak krizi sonrası Rusya’nın ithalatı durdurmasıyla zor günler yaşayan Adanalı turunçgil üreticileri, Ankara’ya giderek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüşerek destek istediler.

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Başkanı Rifat Karabucak ile yönetim kurulu üyelerinin katıldığı görüşmede, turunçgil tüketiminin iç piyasada artması için Hâl Yasasının gevşetilmesi, televizyonlarda teşvik edici kamu spotları yayınlanması ile bir defaya mahsus üreticilere dekar başına doğrudan destek verilmesi şeklindeki taleplerini dile getirdiler.

“Hâl yasası gevşetilmeli, iç tüketim teşvik edilmeli”

AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı’nın da eşlik ettiği ADATÜB heyeti, Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rusya uçağının düşürmesiyle bu ülkenin ekonomik yaptırımlarından en çok turunçgil üreticilerinin etkilendiğini dile getirdi.

Turunçgil üreticilerinin sorunlarını rapor halinde Bakan Çelik’e sunan ADATÜB Başkanı Rifat Karabucak, görüşme ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Sayın Bakana; turunçgil üretiminde dünyanın sayılı üreticilerinden biri olmamıza rağmen, iç tüketimimizin  dünya ortalamasının çok altında olduğunu dile getirdik. İç tüketimin artırılmasına yönelik,  hal yasasının gevşetilmesi, kamu spotlarıyla tüketicinin bilinçlendirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında turunçgil tüketiminin teşvik edilmesinin sektörümüze faydalı olacağını ifade ettik. Sayın Çelik bu düşüncelerimize olumlu yaklaştı ve kamu spotunun bakanlık tarafından yapılabileceğini belirtti.”

Rusya krizinin devam etmesi durumunda Adana’da turunçgil üretiminin 2016 yılı için çok kötü geçeceğine dikkat çeken Karabucak, “Görüşmemizde üreticilerin bahçelerine budama, gübreleme, ilaçlama gibi faaliyetleri yapamayacağını ve Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer bankalara olan borçlarını ödeyemez hale geleceğini dile getirdik. Bu mağduriyetin ihracatçıya verilen desteklerle giderilemeyeceğini, 2016 yılında bir defaya mahsus olmak üzere, turunçgil üreticilerine, dekar başına doğrudan destek verilmesini talep ettik.” diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com