Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı

Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı

Adana'da gerçekleşen Ulusal Turunçgil Konseyi toplantısında, 2015 yılı turunçgil ihracatının önceki yıla oranla yüzde 5 arttığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 16:12
Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK), 2016 yılının ilk yönetim kurulu toplantısı Adana Turunçgil Üreticileri Birliğinde (ADATÜB) gerçekleştirdi. Turunçgil üretimi ve ihracatı konusunda değerlendirmelerde bulunan UTK Başkanı Kemal Kaçmaz, 2015 yılı turunçgil ihracatının, 2014’e oranla yüzde 5 arttığını söyledi.

Turunçgil üretimindeki sorunlar ve öngörülen çözümlerin görüşüldüğü toplantı sonrası açıklamada bulunan Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz, 2015-2016 ihracat sezonunda 938 bin ton turunçgil ihracatı gerçekleştirilerek bir önceki döneme göre yüzde 5 artış sağlandığını kaydetti.

Turunçgil ürünleri ihracat sıralamasında 458 bin ton ile mandalinanın ilk sırada yer aldığını belirten Kaçmaz,  limonun 241 bin ton ile ikinci sırada geldiğini bildirdi.  Üçüncü sırayı 170 bin ton ile portakalın takip ettiği bilgisini veren Kaçmaz, greyfurtun ise 67 bin ton ile dördüncü sırada olduğunu ifade etti.

“Dünyada üretimde 9’uncu, ihracatta 3’üncüyüz”

Turunç üretim ve ihracat rakamlarını da paylaşan Kaçmaz, “Yaş meyve sebze üretim ve ihracatında en önemli grubu oluşturan turunçgil ürünlerinde ülkemiz, dünyada üretici ülkeler arasında 9. sırada,  ihracatçı ülkeler arasında 3. sırada yer alarak, bu sektörde küresel bir oyuncu olduğunu bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu.

Turunçgil sektörü olarak nihai hedeflerinin arasında; turunçgil stratejik planın hazırlanması ve sektör paydaşlarının hizmetine sunulması, turunçgil sofralık tüketiminin yanı sıra endüstriyel tüketiminin artması konusunda da bir dizi çalışma yapıldığını ifade eden Kaçmaz, ayrıca 2016 yılında turunçgillerde tüketim alışkanlığı kazandırmak amacıyla ilgili projelerin hayata geçirilmesi planladıklarını belirtti.

Kaçmaz, toplantıda; 2016-2017 sezonunda gerçekleştirilecek turunçgil ihracatı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılacak olan önerilerin de ele alındığını, turunçgil üretim ve ihracatıyla ilgili sorunların çözümü konusundaki çalışmalar tartışıldığını dile getirdi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com