Advert
Advert
Advert

Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı

Adana'da gerçekleşen Ulusal Turunçgil Konseyi toplantısında, 2015 yılı turunçgil ihracatının önceki yıla oranla yüzde 5 arttığı bildirildi.

Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı
Turunçgil ihracatı önceki yıla oranla arttı

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK), 2016 yılının ilk yönetim kurulu toplantısı Adana Turunçgil Üreticileri Birliğinde (ADATÜB) gerçekleştirdi. Turunçgil üretimi ve ihracatı konusunda değerlendirmelerde bulunan UTK Başkanı Kemal Kaçmaz, 2015 yılı turunçgil ihracatının, 2014’e oranla yüzde 5 arttığını söyledi.

Turunçgil üretimindeki sorunlar ve öngörülen çözümlerin görüşüldüğü toplantı sonrası açıklamada bulunan Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz, 2015-2016 ihracat sezonunda 938 bin ton turunçgil ihracatı gerçekleştirilerek bir önceki döneme göre yüzde 5 artış sağlandığını kaydetti.

Turunçgil ürünleri ihracat sıralamasında 458 bin ton ile mandalinanın ilk sırada yer aldığını belirten Kaçmaz,  limonun 241 bin ton ile ikinci sırada geldiğini bildirdi.  Üçüncü sırayı 170 bin ton ile portakalın takip ettiği bilgisini veren Kaçmaz, greyfurtun ise 67 bin ton ile dördüncü sırada olduğunu ifade etti.

“Dünyada üretimde 9’uncu, ihracatta 3’üncüyüz”

Turunç üretim ve ihracat rakamlarını da paylaşan Kaçmaz, “Yaş meyve sebze üretim ve ihracatında en önemli grubu oluşturan turunçgil ürünlerinde ülkemiz, dünyada üretici ülkeler arasında 9. sırada,  ihracatçı ülkeler arasında 3. sırada yer alarak, bu sektörde küresel bir oyuncu olduğunu bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu.

Turunçgil sektörü olarak nihai hedeflerinin arasında; turunçgil stratejik planın hazırlanması ve sektör paydaşlarının hizmetine sunulması, turunçgil sofralık tüketiminin yanı sıra endüstriyel tüketiminin artması konusunda da bir dizi çalışma yapıldığını ifade eden Kaçmaz, ayrıca 2016 yılında turunçgillerde tüketim alışkanlığı kazandırmak amacıyla ilgili projelerin hayata geçirilmesi planladıklarını belirtti.

Kaçmaz, toplantıda; 2016-2017 sezonunda gerçekleştirilecek turunçgil ihracatı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılacak olan önerilerin de ele alındığını, turunçgil üretim ve ihracatıyla ilgili sorunların çözümü konusundaki çalışmalar tartışıldığını dile getirdi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı