Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Türkiye'ye güvenip geliyorlar

Türkiye'ye güvenip geliyorlar

Sınır Kapısı’nda çaresiz bir şekilde beklediğini söyleyen Kilis Suriye Çalışmaları Koordinasyon Merkezi Basın Sorumlusu Zafer Ersoy, Türkiye’nin yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2016 Pazartesi 22:24
Türkiye'ye güvenip geliyorlarRusya ve Esed rejiminin saldırılarından dolayı Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 40 bin kişinin Öncüpınar

Rusya ve Esed rejiminin saldırılarından kaçarak Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı karşısında bulunan Babul Selam Sınır Kapısında günlerdir kapıların açılmasını bekleyen Suriyelilerin çaresiz bekleyişleri sürüyor.

Günlerdir Suriye sınırında bekleyen Suriyelilerin durumu ile ilgili İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) bilgi veren. Ersoy, “Bizler İHH olarak 2012 yılından bu yana buradayız. Geçen Perşembe gününden bu yana Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 40 bin kişi Öncüpınar sınır kapısı tarafından geldiler. Haliyle günlerdir sınırda bekleyen Suriyelilerin barınma ve gıda gibi ihtiyaçları oldu. Bizlerd e bu insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir tempo ile çalışıyoruz.”dedi.

Suriye’den gelen sığınmacıların genelde Halep’in kuzey kısmı ile doğusundan geldiklerini belirten Ersoy, Suriyelilerin can havliyle sınıra gelebilmek için kilometrece yol yürüdüğünü söyledi.

“35 kilometrelik yolu yürüyerek ailemle geldim”

Suriye’den gelerek sınırda bekleyen ailelerden sadece birinin acı dramı ile ilgili de bilgi veren Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

“Benim şahit olduğum olaylardan birisi  şöyle oldu. Bir Suriyeli ‘Ben vallahi 35 kilometrelik yolu yürüyerek ailemle geldim. Türkiye’ye güvendim. Ondan dolayı Öncüpınar sınır kapısına geldim.’ dedi. Bu aile kendisi ile birlikte 400 ailenin de geldiğini söyledi.”  

Ersoy, “Bunun gibi nice Suriyeli, kimisi arabası ile, kimisi yürüyerek, kimisi de bir şekilde imkanlar dahilinde bu kapıya geldiklerini söyledi. Bütün bu Suriyelilerin ortak noktaları ‘Türkiye bize bakar, bizi yalnız bırakmaz’ bundan dolayı bu sınıra yoğunlaştıklarını dile getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çatışmalı bölgelerden kaçan binlerce Suriyelinin Türkiye sınırına göç ettiğini de dile getiren Ersoy, “Şu an Suriyelilerin yoğun bir şekilde buraya gelmelerinin nedeni Rusya ve Esed rejiminin saldırılarından kaçtıklarını söyleyebiliriz. Bundan dolayı yeni bir göç dalgasının beklendiğini ön görüyoruz. Bizler bu göçe hazırlıklı olmak için hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Şu an Öncüpınar sınır kapısında bekleyen ve gelecek olan Suriyeliler için çadırlar kurduk.” bilgisini verdi.

Suriyelilerin Türkiye’ye alınıp alınmayacağı ile ilgili ellerinde net olarak bir bilginin olmadığını söyleyen Ersoy, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Şu ana kadar Suriye sınırında bekleyen Suriyelilerin durumu ile ilgili yetkililerin açıklamaları şu yönde oldu: Şu an Suriye içerisinde yardımlarını sürdürdüklerini ve Suriyelilerin Türkiye’ye geçmeleri için her hangi bir neden yok. Şu ana kadar aldığımız bilgiler bu şekildedir.” (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com