Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Türkiye'nin yüzde 90'ı oruç tutuyor

Türkiye'nin yüzde 90'ı oruç tutuyor

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2011 Pazartesi 16:15
Türkiye'nin yüzde 90'ı oruç tutuyor

Tarhan Erdem, Türkiye'de yaptırdığı Ramazan ve dindarlık araştırmasının sonuçlarını bugünkü köşesinde paylaştı.

Erdem, Radikal'deki köşe yazısında Türkiye'nin yüzde 60'ından fazlasının oruç tuttuğunu, oruç tutmayan yetişkinlerin sayısının 4 milyondan biraz fazla olduğunu açıkladı.

Namaz, oruç ve Cuma namazından en çok uygulanan ibadetin oruç olduğunu anımsatan Erdem, bu konuda şu ifadelere yer verdi:

"Yetişkin yurttaşlarımızın yüzde 60 çevresinde olanı her ramazanda oruç tuttuğunu söylemektedir. Hiçbir zaman oruç tutmayan yurttaşımız, yüzde 8 ile, 4 milyonun biraz üstündedir. Bu yazı yayımlandığında, ülkemizde yaklaşık 37 milyonun üstünde kadın ve erkek oruç tutmaya niyetlenmiş olacaktır. 10 milyon çevresinde yurttaşımız da, değişik neden ve durumlar nedeniyle bir-iki gün ya da bu ramazan oruç tutmayacak olanlardır."

Türkiye'deki yetişkinlerin yüzde 68'inin kendisini dindar olarak tanımladığını söyleyen Erdem, dindarlık araştırması ile ilgili şunları kaydetti:

"18 ve üstü yetişkinlerin yüzde 68'i kendini "dindar" veya "sofu" olarak tanımlamaktadır. Yani 34 milyon insanımız kendini iyi "Müslüman" saymaktadır. Benim gibi, "inançlı ama dinin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen" kişiler 16 milyon kadardır."

Dünya Bülteni

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com