Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’nin İslami Bankacılıktaki Hedefi!

Türkiye’nin İslami Bankacılıktaki Hedefi!

Türkiye’de islami bankacılık giderek cazibe merkezi olmaya doğru ilerliyor. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young’ın son analizlerine göre, 2023 yılında Türkiye islami bankacılığı 31 milyar dolardan 100 milyar dolar seviyelerine ulaşacak.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2013 Perşembe 11:38
Türkiye’nin İslami Bankacılıktaki Hedefi!

Ayrıca Türkiye’nin henüz İslamî referanslara uygun ürünlerin tümünü kullanamadığı için yurtdışından gelen talebi karşılayamadığı ve faizsiz bankacılıktan beklenen payı alamadığı belirtiliyor.

Avrupa’da bankacılık sektörü krizden çıkmaya çalışırken cazibe merkezi haline gelen islami bankacılığın küresel anlamda önemi giderek artıyor. Ernst & Young'ın analizlerine göre, son 4 yılda ortalama yüzde 19'luk büyüme ile 2011'de 1.3 trilyon dolara ulaşan islami bankacılık aktiflerinin, 2014'de 2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin 2011 islami bankacılık oranı ise yaklaşık % 5'lik pazar payı ile 31 milyar dolar. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Türkiye’nin islami bankacılık sektörü aktif büyüklüğünün 3'e katlanarak 10 yıl sonra 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Ernst & Young’a göre dünyada hızla gelişen faizsiz bankacılık sistemi Türkiye için de önemli fırsatlar sunuyor. Katılım bankacılığında en büyük pazarlardan biri olarak görülen Türkiye’deki sukuk pazarına; inşaat, altyapı, yol, finansal ürünler, enerji gibi alanlarda Körfez ve Asya ülkelerindeki yatırımcının ilgisi artıyor. Fakat sunulan ürünler yetersiz olduğu için Türkiye’nin Asya ve Körfez ülkelerinden gelen yatırım talebini karşılayamadığı ifade ediliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com