Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Türkiyenin alerjik bölge haritası çıkarıldı. Karadeniz bölgesi ilk sırada yer alıyor

Türkiyenin alerjik bölge haritası çıkarıldı. Karadeniz bölgesi ilk sırada yer alıyor

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 07:55
Türkiyenin alerjik bölge haritası çıkarıldı. Karadeniz bölgesi ilk sırada yer alıyor

Türkiyenin alerji haritası çıkarıldı, en alerjik bölge ise nüfusun yüzde 46sı ile Karadeniz çıktı.

Yüzde 31le Akdeniz ikinci, yüzde 30la Marmara üçüncü, yüzde 15.7yle Ege dördüncü sırada. Alerjinin en az olduğu bölgeler ise yüzde 5.7 ile İç Anadolu, yüzde 2.4 ile Doğu Anadolu. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise bu oran sıfır.

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubundan, Ankara Üniversitesi İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Dilşad Mungan da, alerjiye en çok neden olan etkenlerden birinin ev tozu akarı diye bilinen ve gözle görülmeyen mite böcekleri olduğunu söyledi.

Miteların deri atıklarıyla nemli yerlerde beslenen bir böcek olduğunu belirten Prof. Dr. Dilşad, Alerjik nezle ve astımlı hastaların yüzde 50sinde ev tozu akarı alerjisi var. Bazı besinler ve ilaçlar alerjiye neden oluyor. Alerjenler, hava kirliliği, sigara dumanı, bahar ayları, katkı maddeli besinler, aspirin ve ağrı kesiciler, üzüntü aşırı gülmek bile astımı tetikleyebiliyor. dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com