Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Türkiye'nin 9. Sakin Şehri Halfeti!

Türkiye'nin 9. Sakin Şehri Halfeti!

Cittaslow Genel Sekreterliğinin "sakin şehir" ağına dahil ettiği Güneydoğu'dan ilk sakin şehir Halfeti adından söz ettirmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2014 Cuma 10:44
Türkiye'nin 9. Sakin Şehri Halfeti!

Şanlıurfa şehir merkezine 120 km uzaklıkta bulunan "Halfeti"; Şitamrat, Urima, Kal'a Rhomeyta ve Hesna the Romaye isimleri ile yüz yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve 1290 yılında Memluk Sultanı Eşref tarafından feth edilerek Kal'at-ül Müslimin adını almıştır.

Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara geçen şehir; Urumgala ve Rumkale adlarını almış 1954 yılında ise "Halfeti" adıyla ilçe statüsüne getirilmiştir.
Önceleri daha çok tarımsal ürünleri ile anılan Saklı Cennet Halfeti, 2000 yılının başlarında Birecik Baraj inşaatı neticesinde kısmen yükselen Fırat Nehri suları altında kalarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbetmeye başlamıştır.

2013 yılında kültürel değerlerini koruyarak uygulanabilir kalkınma modeli olan Uluslararası Belediyeler Birliği Cittaslow'a (Sakin Şehir) katılarak uluslararası arenada adından söz ettirmeyi başarmaktadır.

Haber & Foto: Mustafa Akgül / Balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Nihayet Eyüp Nebi makamına el attılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com