Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Türkiye'deki sağlık harcaması OECD ortalamasının altında

Türkiye'deki sağlık harcaması OECD ortalamasının altında

Türkiye'de sağlık harcaması, gayri safi yurtiçi hâsılaya göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün ortalamasının altında yer aldı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 16:13
Türkiye'deki sağlık harcaması OECD ortalamasının altında

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne (OECD) üye ülkeler içerisinde, toplam sağlık harcamasının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı incelendiğinde, OECD ortalaması yüzde 9,3 oldu. Türkiye’de ise bu oran, OECD ortalamasının altında yer aldı, 2012 yılında yüzde 5,2 iken, 2013 yılında yüzde 5,4 olarak gerçekleşti.

ABD ilk sırada
Toplam sağlık harcamasının GSYH’ye oranı açısından OECD üye ülkeleri karşılaştırıldığında, ilk sırada yüzde 16,9 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer aldı. ABD’yi, yüzde 12,0 ile Hollanda, yüzde 11,6 ile Fransa, yüzde 11,4 ile İsviçre ve yüzde 11,3 ile Almanya izledi.

Türkiye’de toplam sağlık harcamasının yüzde 16,8’ini hanehalkları karşılıyor
Sağlık harcamaları kapsamında, temel istatistiksel göstergelerden biri olan hanehalkları tarafından yapılan cepten sağlık harcamasının toplam sağlık harcaması içindeki payı değerlendirildiğinde, OECD ortalaması yüzde 19,0 seviyesi gerçekleşti. Türkiye’de ise bu gösterge değeri, OECD ortalamasının altında oldu, 2012 yılında yüzde 15,8 iken, 2013 yılında yüzde 16,8’e yükseldi.

En düşük orana sahip ülke Hollanda
OECD üye ülkeleri içerisinde, hanehalkları tarafından yapılan cepten sağlık harcamasının toplam sağlık harcaması içindeki payına bakıldığında, en yüksek değere sahip ilk beş OECD ülkesi sırasıyla, yüzde 45,2 ile Meksika, yüzde 36,6 ile Kore, yüzde 32,4 ile Şili, yüzde 28,4 ile Yunanistan ve yüzde 28,3 ile Macaristan olarak sıralandı.  En düşük değere sahip OECD ülkesi ise, yüzde 5,8 ile Hollanda oldu. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com