Advert
Advert
Advert

'Türkiye'de medya denetlenemiyor'

​Son zamanlarda televizyonlarda ahlakdışı ve şiddet içerikli dizi ve filmlerin arttığını belirten Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır İl Koordinatörü Yahya Öğer, medyanın yeteri kadar denetlenemediğini söyledi.

'Türkiye'de medya denetlenemiyor'
'Türkiye'de medya denetlenemiyor'

Medyada oynanan dizilerde ya da filmlerde ciddi manada dejenerasyon olduğuna vurgu yapan Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır İl Koordinatörü Yahya Öğer, yayınlanan dizi ve filmlerin özellikle çocuk ve gençlerin ahlakını olumsuz etkilediğini söyleyerek Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), gerekli denetlemeyi yapmadığını dile getirdi.

Okullarda verilen eğitimin özellikle çocuk ahlakı ve sağlığı üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Öğer, çocukların eğitim seminerlerinin sıklaştırılarak bilinçlenmelerinin sağlanması gerektiğini belirtti.  

Sigara ve alkol kullanımı, kumarın teşvik edilmesi ile gayri ahlaki ilişkilerin topluma yansıtılması gibi çok ciddi durumların medyada yaygınlaştığına dikkat çeken Öğer, ahlakdışı denebilecek konuların dizilerde işlendiğini belirterek, böyle durumlarda RTÜK tarafından sansürlenme uygulanması ya da bu konuda ciddi manada önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi.

‘Maalesef Türkiye’de medya denetlenemiyor’

Türkiye’de medyanın denetlenemediğine dikkat çeken Öğer, “Reyting almak, popülarite kazanmak amacıyla çok ciddi manada ahlakımızla, inancımızla, örfümüzle, adetimizle ve geleneğimizle uyuşmayan pek çok diziler, pek çok sinema filmleri maalesef bu memlekete çekildi. Fakat bizim birinci isteğimiz insanların RTÜK’ten şikayetçi olması, ikincisi de biz bireysel olarak evde elimizden geleni yapmalıyız. Tedbir almamız ve kumandamızı özgür bırakmamız gerekir. Şeytan şeytanlığını yaparken, biz de bütün değerlerimize ters düşen bir dizi, bir resim, bir olay veya belirli bir durumla karşılaştığımız zaman tepkimizi koymamız gerekiyor.” dedi.

Öğer, “Hz. Muhammed’in bize öğrettiği gibi bir kötülüğü gördüğümüzde elimizle, gücümüz yetmezse dilimizle, ona da gücümüz yetmezse kalbimizle buğzetmemiz gerekir. Dolayısıyla bizim bu tür olumsuz davranışlara karşı ve eylemlere karşı toplum olarak bilinçli olmamız ve el birliğiyle buna karşı durmamız gerekiyor.” diye konuştu. (M. Sıddık Bilge, Hamza Adiyaman- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle