Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Türkiye'de her 10 girişimden 8'i ticaret ve hizmet sektörlerinde

Türkiye'de her 10 girişimden 8'i ticaret ve hizmet sektörlerinde

TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre, Türkiye'de her 10 girişimden 8'i ticaret ve hizmet sektörlerinde bulunuyor.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2016 Cuma 11:32
Türkiye'de her 10 girişimden 8'i ticaret ve hizmet sektörlerinde

2014 Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri Araştırması sonuçlarına göre faal olan girişimlerden yüzde 80,8’i ticaret ve hizmet sektörlerinde olup, yüzde 19,1’i ise sanayi ve inşaat sektörlerinde bulunuyor.

Ayrıca ticaret ve hizmet sektörleri toplam istihdamın yüzde 59,3’ünü oluştururken; en yüksek ciro payının yüzde 41,9 ile ticaret sektöründe olduğu belirtildi.

Faktör maliyetiyle katma değerde en büyük pay sanayi sektöründe

2014 yılında faktör maliyetiyle katma değerde yüzde 43,1’lik payla ilk sırada yer alan sanayi sektörünü sırasıyla yüzde 30,3 ile hizmet, yüzde 19,6 ile ticaret ve yüzde 7 ile inşaat sektörü takip etti. Diğer taraftan en yüksek katma değer yaratan sanayi sektörü yüzde 48,9’luk payla yatırımların en fazla yapıldığı sektör oldu.

İşgücü verimliliğinde sanayi sektörü ilk sırada

Çalışan başına katma değer olarak hesaplanan işgücü verimliliğinde, 2014 yılında en yüksek verimlilik sanayi sektöründe gözlemlendi. Bunu sırasıyla ticaret, hizmet ve inşaat sektörleri izledi. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com