Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Türkiye'de faliyet gösteren radyo ve televizyon sayısı açıklandı

Türkiye'de faliyet gösteren radyo ve televizyon sayısı açıklandı

Faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı 2013 yılında bin 188 olarak kaydedildi.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2014 Pazartesi 11:21
Türkiye'de faliyet gösteren radyo ve televizyon sayısı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı Radyo ve Televizyon Kurum İstatistikleri verilerini açıkladı. Geçici sonuçlara göre, faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı 2013 yılında bin 188 oldu.

Bu yayın kurumlarının yüzde 83,4‘ü karasal ortamda yayın yapan, yüzde 16,6’sı ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlardan oluştu.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 80,4’ü radyo yayıncılığı yaptı. Bu yayın kurumlarının yüzde 10,8’i televizyon yayıncılığı, yüzde 8,8’i radyo ve televizyon yayıncılığı yaptı.

Yerel yayın kurumları, karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 87’sini oluşturdu. Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 8,3’ü bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 4,7’sini ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu.

Toplam istihdamın yüzde 61,6’sını karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında 2013 yılında çalışanların yüzde 18,2’si yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 5,5’i bölgesel yayın yapan kurumlarda çalıştı. Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise yüzde 14,7 oldu.

Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam istihdamın yüzde 87,5’i televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı.

Toplam katma değerin yüzde 90,1’ini karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin yüzde 2,1’ini karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 1,8’ini karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar oluşturdu. Katma değerin yüzde 5,9’unu ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından sağlandı.

Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde, toplam katma değerin yüzde 96,6’sı televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde sağlandı.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların 2013 yılı yayın süresi 9 milyon 248 bin 121 saat oldu. Toplam yayın saatinin yüzde 73’ünü radyo yayıncılığı, yüzde 17,4’ünü radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 9,6’sını televizyon yayıncılığı oluşturdu.

Toplam yayın süresinin yüzde 97,5’inde yerli yapım programlar yayınlandı. Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 73,5’i radyoda, yüzde 9,5‘i televizyonda gerçekleşti. Yabancı yapım programlarda ise yüzde 52,7’ si radyoda, yüzde 15,3’ü televizyonda gerçekleşti.

Müzik yayınları toplam yayın saatinin yüzde  59,8’ini oluşturdu. Müzik yayınlarının yüzde 84,6’sı radyoda gerçekleşti. Yayın saatlerine göre ikinci sırada yüzde 8,1 ile reklamlar, üçüncü sırada ise yüzde 7,4 ile haberler yer aldı. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com