Advert
Advert
Advert

"Türkiye'de bir milyon kaçak işçi var"

KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, Türkiye'de bir milyon kaçak işçinin çalıştığını belirtti.

 Türkiye’de artan işsizlik oranlarına dikkat çeken Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, Türkiye’de bir milyon kaçak işçinin olduğunu söyledi.

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan işsizlik artışının nedeninin kaçak işçiler olduğunu ifade eden Özgenç, “Türkiye'de meydana gelen işsizlik artışının başlıca sebepleri  kaçak işçilerdir. Son yıllarda Türkiye'nin  ekonomik kalkınmasıyla birlikte ülkemiz kaçak işçiler için bir cazibe merkezi haline dönüşmesi ile ülkemiz kaçak yollardan gelen yabancı işçilerin akınına uğruyor. İşsizlik oranının artmasının  nedeni Suriyeli mülteciler ile Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Ukrayna, Bulgaristan ve Moğolistan gibi diğer ülkelerden gelen işçilerin  kaçak çalıştırılmasıdır” dedi.

“Bir milyon kaçak işçi var”
Kaçak işçi çalıştırma konusuna da dikkat çeken Özgenç, “Başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye'de kaçak yolla hem ikamet edip hem de çalışanların sayısının bir milyona yaklaştığı biliniyor. Kaçak işçilerin kimisi yakalanıp ülkelerine gönderilmekte, kimisi ise ucuz işçi olarak çalıştırılmakta. Hal böyle olunca işsizlikteki artışta yükselmiş oluyor. Yabancı işçilerin kaçak olarak çalıştığı sektörlerin başında ev işleri, çocuk bakıcılığı, tekstil, turizm, tarım ve madencilik geliyor. Kaçak işçiler hasat mevsiminde Çukurova bölgesinde, fındık toplama döneminde ise Karadeniz'de istihdam ediliyor. Çocuk bakıcılığı ve hizmetçi olarak istihdamları ise büyükşehirlerde yaygın.”diye belirtti.


Kaçak işçiliğin önüne geçilmesi gerektiğini belirten Özgenç, “Yakalanıp sınır dışı edilen yabancı işçiler, kısa bir süre sonra geri dönüyor. Girişlerin tamamı, turist vizesiyle yapılıyor. Bu durum çok gizli bir şey değil. Ülkemizin adeta bir gerçeği olan bu duruma yetkililerce müsamaha ediliyor, tabir yerinde ise göz yumuluyor. Sonuç olarak; ülkemizde işsizliğin düşmesi için kaçak işçiliğin önü kesilmeli, şayet kesilemiyorsa asgariye indirilmeli” şeklinde konuştu.

İşsizlik oranları artmaya devam etti
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde işsizlik yüzde 9.1'e yükselirken, işsizlik oranı erkeklerde yüzde 8.3, kadınlarda ise yüzde 10.9 oldu. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11.1 ve 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 16.7 iken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 9.3 olarak gerçekleşti. (İLKHA)
 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu