Advert
Advert
Advert

TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçları açıkladı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 oldu. Yaşlı nüfusun yüzde 43,8’ini erkekler, yüzde 56,2’sini ise kadınlar oluşturdu.

TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?
TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 olarak gerçekleşti.


Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 oldu. Yaşlı nüfusun yüzde 43,8’ini erkekler, yüzde 56,2’sini ise kadınlar oluşturdu.

 

Yaşlı erkeklerde resmi olarak evli olanların oranı kadınlardan yüksek

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) yer alan resmi medeni durum bilgisine göre, yaşlı nüfus içinde evli olanların oranı yüzde 61 oldu. Yaşlı erkeklerde evli olanların oranı yüzde 83,2 iken yaşlı kadınlarda bu oran yüzde 43,8 olarak gerçekleşti.

Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı erkeklerden fazla

Yaşlı nüfusta eşi ölenlerin oranı yüzde 34 oldu. Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı yüzde 50,5 iken yaşlı erkeklerde bu oran yüzde 12,9 şeklinde gerçekleşti.

Eşi ölen yaşlı nüfusun, yaş grubu ve cinsiyet dağılımı incelendiğinde; eşi ölmüş nüfus oranı yaş grubu arttıkça artmaktadır. Ayrıca, tüm yaş gruplarında, eşi ölmüş kadın nüfus oranının eşi ölmüş erkek nüfus oranından fazla olduğu görüldü.

Genellikle kadınlarda ilk evlenme yaşının erkeklerden daha düşük olmasından dolayı eşlerini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olması, beklenen yaşam süresinin kadınlarda daha uzun olması ve kadınların ileri yaşta eşlerini kaybettikten sonra tekrar evlenme olasılıklarının erkeklerden düşük olması bu farklılığın nedenleri arasında gösterildi.

Yaşlı kadınlarda hiç evlenmeyenlerin ve boşanmış olanların oranı erkeklerden fazla

Yaşlı nüfus içinde hiç evlenmeyenlerin oranı toplamda yüzde 1,9 oldu. Bu oran yaşlı kadınlarda yüzde 2,6 iken, erkeklerde yüzde 1,2 oldu. Boşanmış olan yaşlı nüfusun oranı ise toplamda yüzde 3, erkeklerde yüzde 2,8 ve kadınlarda da yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. (İLKHA)

 

 

Türkiye nüfusu yaşlılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Urfalı     2016-03-25 Yaşlıların kıymetini bilmek lazım. urfa'da yaşlıların kaldığı huzu evi vardı yıktılar ama yerine yenisini yapmadılar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu