Advert
Advert
Advert

Türkiye IŞİD’e Lojistik destek veriyor mu?

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan İçişleri Bakanı Efkan ALA yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Türkiye IŞİD’e Lojistik destek verip vermediğini sordu.

Türkiye IŞİD’e Lojistik destek veriyor mu?
Türkiye IŞİD’e Lojistik destek veriyor mu?

Ayhan Önergesinde; 

Suriye’de iç savaşın başladığı günden buyana Türkiye Suriye sınırının Rojava bölgesinde YPG güçleri ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar yaşanmaktadır. Özellikle IŞİD’in Musul işgalinden sonra bu çatışmalar şiddetlenerek devam etmektedir. Çatışmalarda yüzlerce insan IŞİD çetelerince katledilmişlerdir. IŞİD çetelerinin İslam kisvesi adı altında halka zulmetmelerine, vahşice katliamlar gerçekleştirmelerine başta Türkiye olmak üzere birçok ülke sessiz kalarak IŞİD çetelerinin işlediği insanlık suçuna ortak olmaktadırlar.

Bu bağlamda;
1. Türkiye’nin IŞİD çetelerine lojistik destek sağladığı iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise bu durum Türkiye’nin hangi politik çıkarlarına hizmet etmektedir?
2. IŞİD çetelerinin Türkiye’deki hastanelerde devletin güvencesi altında tedavi edildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise hangi hastanelerde tedavi edilmektedirler?
3. Savaşın başladığı günden bu yana kaç IŞİD çetesi Türkiye’deki hastanelerde tedavi edilmiştir? Tedavisi biten IŞİD çetesi üyeleri hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?
4. IŞİD çetelerine ait Şanlıurfa, Hatay, Adana, İstanbul, Gaziantep ve Mersin gibi illerde hücre evlerinin olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu hücre evlerine operasyonlar gerçekleştirilmiş midir? Gerçekleştirilmiş ise kaç IŞİD çetesi hakkında adli işlem yapılmıştır?
5. Kaç Türkiye vatandaşının IŞİD saflarında savaştığına dair bakanlığınız bir tespiti var mıdır? En çok hangi illerde katılım sağlanmaktadır? Katılımların engellenmesine dönük bakanlığınızın almış olduğu tedbirler var mıdır?
6. IŞİD çetelerinin özellikle bölge illerinde eylem yapma hazırlığında olduğu iddiaları doğru mudur? Şayet doğru ise vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için bakanlık olarak tedbir almış bulunmakta mısınız?
7. Sınırdan geçmeye yâda sınırı geçmeye çalışırken yakalanan IŞİD çetesi var mıdır? Varsa bunların hakkında yetkili mercilerce herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?
8. IŞİD çetelerinin sınır ihlaline göz yuman görevliler hakkında şu ana kadar yetkili mercilerce açılan bir soruşturma var mıdır?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret