Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Türkiye ile Katar arasında vizeler kaldırıldı

Türkiye ile Katar arasında vizeler kaldırıldı

​Katar'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ile Türkiye arasında vizelerin kaldırıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2015 Çarşamba 17:16
Türkiye ile Katar arasında vizeler kaldırıldı

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani’nin Sani’nin onuruna verdiği yemeğin ardından basın mensuplarına, Katar ziyareti ve buradaki görüşmeleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Bugün gerçekleştirdikleri Türkiye ile Katar arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Komite Toplantısı’nın ilkinde 15 anlaşmaya imza attıklarını ve toplantının ikincisinin 2016 yılı içinde Türkiye’de yapılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanlarımız karşılıklı olarak kendi ilgi alanlarına giren konularda çalışmalarını yıl boyu en ideal şekilde sürdürecekler ve daha sonra da Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı olarak biraraya gelmek suretiyle biz bu neticeye noktayı koyacağız.” dedi.

“Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu”

Bu anlaşmaların her birinin önemli olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha sonra, bunların içerisinde 16’ncı anlaşma diyebileceğimiz bir adım daha attık ki o da vizelerin kaldırılması olayıydı. Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu, rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta bir son saniye adımı diyebiliriz ve bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim’e çok çok teşekkür ediyorum. Hemen bir anda gayet pratik bir şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik ve karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış olduk.” şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun, iki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmaların arasında yer alan ‘BOTAŞ ile Katar Petrol Arasında Doğal Gaz Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’na atıfta bulunarak bu anlaşmanın içeriği ve ne anlama geldiği yönündeki sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevap verdi: “Bu konuyla ilgili bildiğiniz gibi aslında Katar petrolünün ta geçmişten bu yana, yani Türkiye’de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı.  Şu anda Türkiye’de malum gelişmeler sebebiyle de ‘LNG noktasında nasıl bir adım atabiliriz ve Türkiye’de LNG depolama noktasında bir yatırıma girebilir miyiz’ arayışı içerisindeydiler. Biz de buna olumlu baktığımızı söyledik. Şu anda biliyorsunuz gerek özel sektörün, gerekse devletin LNG depolama tesisleri var; burada belki hükûmetten hükümete veyahut da farklı bir şeklide bir yatırım adımı atılmış olacak.”

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com