Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "Türkiye genelinde bakliyat üretiminde önemli düşüş var"

"Türkiye genelinde bakliyat üretiminde önemli düşüş var"

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, 2016 bakliyat yılının tarımın kalkınması için fırsata dönüştürülmesinin sağlanabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2015 Salı 20:20

Anadolu’nun bereketli topraklarında sağlanacak teşviklerle ve yeni tarım politikalarıyla hak ettiği değerlerde üretimin sağlanacağını belirten Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Türkiye genelinde bakliyat üretiminde önemli oranda düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye’nin önerisi doğrultusunda BM tarafından 2016q’nın ‘Uluslararası Bakliyat Yılı’ ilan edilmesini değerlendiren Altunkaya, Türkiye’nin bakliyat üretiminde eski günlerine dönebilmesi için bunun fırsata çevrilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye genelinde bakliyat üretiminde önemli oranda düşüş yaşandığını belirten Altunkaya, bunun temel nedenlerinin geçmiş dönemlerde uygulanan yanlış tarım politikaları kadar, üreticinin de zahmetli bir olan bakliyat üretimini yavaş yavaş bırakarak, daha kolay ürünler yetiştirmeye yönelmesinden kaynaklandığını vurguladı.

Altunkaya, “Bakliyat yılı bu anlamda Türkiye için tarımsal reformların oluşturulması ve buna bağlı olarak çiftçilerin bu ürünleri yeniden ekmesinin teşvik edilmesiyle fırsata dönüşebilir. Diğer taraftan bakliyat ürünlerinin obeziteyle mücadeledeki öneminin tüketicilere doğru anlatılması ve bu ürünlerin tüketilmesinin özendirilmesi, ortaya ciddi bir talep çıkaracaktır. Bu anlamda doğru politikalarla büyük bir istihdamın da sağlanması gündeme gelebilir. Bugün beyaz yakalı binlerce ziraat mühendisimiz işsizlikle mücadele ederken, bakliyat üretimine yönelik yapılacak yatırımlar ve verilecek teşvikler bu mühendislerimizin de ciddi anlamda istihdam edilmesi için önemlidir.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2015 yılı tarımsal üretiminde beklenen artışları da değerlendiren Altunkaya, bakliyat üretimlerini arttırarak, 2023 hedeflerinin zorlanabileceğini kaydetti.  

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com