Advert
Advert
Advert

Türkiye bilime 60 Milyon EURO yatırdı

Türkiye bilime 60 Milyon EURO yatırdı
Türkiye bilime 60 Milyon EURO yatırdı

Türkiye, geleceğin bilimsel ve teknolojik araştırmalarının yapıldığı Avrupa Birliği (AB) Çerçeve Programlarına (ÇP) 3 yılda 60 milyon avro aidat ödedi; bu sürede 900 milyon avroluk değere sahip büyük kapsamlı bilimsel araştırmalara ortaklık etti.
3 yılda 400 projeye ortak olan Türk araştırmacılar, üzerinde çalıştıkları projelerden 70 milyon avroluk pay kaptı.

TÜBİTAK 7. ÇP Ulusal Koordinatörü Okan Kara, AA muhabirine Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliğinin, Türkiyenin ABnin bilimsel programlar arasındaki durumunu gösteren basın açıklamasını değerlendirdi.
Türkiyenin AB müzakere sürecinde geçici olarak kapatılan tek faslın bilim ve araştırma faslı olduğuna işaret eden Kara, Türkiyenin de bu fasıl kapsamında dünyanın en büyük sivil araştırma programı olan AB 7.ÇPye 2007de katıldığını anımsattı.
Avrupa Sekreterliğinin yaptığı açıklamanın Türkiyenin AB projelerinde ileri bir aşamaya geldiğini ve önemli bir ortak olduğunu gösterdiğini belirten Kara, Türkiyenin önümüzdeki dönemlerde de projelere hız kesmeden ortak olacağını söyledi.
Belirli bir aidat ile katılım sağlanan program kapsamında farklı ülkelerden araştırmacıların biraraya gelerek geleceğin teknolojilerini geliştirdiğini belirten Kara, Türkiyenin program kapsamındaki son durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:
Türkiye, programa ilk üç yılda yani 2007, 2008 ve 2009 için ulusal bütçeden 60 milyon avroluk katkı aktardı. Bu katkı ile program üyesi diğer 38 ülke ile eşit haklarda projelerde yer alma hakkı elde etti. Tamamen rekabet, bilimsel ve teknik mükemmeliyet esaslarına dayalı olarak projelerin fonlandığı bu program kapsamında halen üniversite kamu kurumu ya da özel sektörün yer aldığı 400 projede Türk kuruluşları ortak olarak yer alıyor.
Türk kuruluşlarının yer aldığı projelerin toplam portföy büyüklüğünün 900 milyon avro seviyelerine ulaştığını bildiren Kara, bu projelerdeki Türk ortakların payının 70 milyon avro düzeyinde olduğunu kaydetti.

-DEVASA BİLGİLERE ERİŞİM HAKKI KAZANDIK-

Türkiyenin ÇP ile diğer ülkelerde üretilen devasa bilgilere de erişim hakkına sahip olduğunu vurgulayan Kara, Bu projelerden elde edilen bilgiler, 3-4 yıl sonra geleceğin teknolojilerine dönüşecek dedi.

Kara, 900 milyon avroluk portföyde, Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra, tersine beyin göçü, özel sektöre ayrılan fonlar ile 11 mükemmeliyet merkezinin kurulması gibi konuların da yer aldığına işaret ederek, Dolayısıyla 6. Çerçeve programından beri sorulan, Türkiye ne kadar para yatırdı? Ne kadar geri aldı? sorusunun karşılığı burada aslında diye konuştu.

Okan Kara, TÜBİTAK içinde kurulan AB Çerçeve Programları koordinasyon ofisinin pek çok ülke için model oluşturduğunu, ülkelerin TÜBİTAKa gelerek bu yapılanmayı yerinde incelediğini ve kendi ülkelerinde uygulamaya koyduğunu da sözlerine ekledi.

AA


Etiketler:  türkiye bilim yatırım 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır