Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Türk Dil Kurumundan Kürtçe sözlük-VİDEO

Türk Dil Kurumundan Kürtçe sözlük-VİDEO

Diyarbakır’da medya temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan yardımcısı Bülent Arınç kendi talimatıyla Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Kürtçe sözlüğü tanıttı.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2014 Perşembe 21:07
Türk Dil Kurumundan Kürtçe sözlük-VİDEO


Bugüne kadar birçok dilde lügat ve sözlük hazırlandığını belirten Arınç, “Türk Dil Kurumu şimdiye kadar 30’dan fazla dilde lügat ve sözlük hazırlamıştı. Ama biz gelinceye kadar Türkçe-Kürtçe sözlük hazırlamamışlardı. Moğolca sözlüğümüz var ama Kürtçe sözlüğümüz yoktu. Talimat vermiştim onlarda bir bilim heyetine bir sözlük hazırlattılar. Türk dil kurumunun verdiğimiz talimat doğrultusun da hazırlamış olduğu ferhengi (sözlüğü) takdim ediyorum.” dedi.Yakın bir tarihte yapılan baskıları tüm okullara göndereceklerini dile getiren Arınç, seçmeli ders olarak Kürtçe okullarda okutulmaktadır. Ben Kürt kardeşlerimizin ve ülkede yaşayan bütün kardeşlerimizin buna çok büyük bir ilgi duyacağını inanıyorum.” şeklinde konuştu.“İnşallah ülkemizde daha güzel günler göreceğiz”

Hazırlanan sözlüğün 10 bin kelimeden oluştuğunu kaydeden Arınç, “Sözlüğümüz öncelikle öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve üniversitelerde bu dilde eğitim yapan gençlerimiz için hazırlanmıştır. İnşallah ülkemizde daha güzel günler göreceğiz. Farklılıkları zenginlik olarak kabul edeceğiz ve terörsüz, şiddetsiz ve silahsız bir şekilde, herkesin fikirlerinin siyasetin konuşulduğu bir özgür ülkede, Türkiye’de kardeşçe yaşayacağız.” dedi (Yunus Emre-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com